Goniec.pl > Świat > Dwustronne rozmowy Putin-Łukaszenka. Omawiali trzy kwestie
Maria Glinka
Maria Glinka 18.05.2022 07:52

Dwustronne rozmowy Putin-Łukaszenka. Omawiali trzy kwestie

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Przy okazji szczytu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Aleksandr Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem. Przywódcy omawiali trzy, ważne tematy. Już zapowiedzieli kolejne konsultacje.

Z informacji Biełty wynika, że przywódca Białorusi i prezydent Rosji rozmawiali przez 40 minut. Redakcja ujawniła, na jakich zagadnieniach się skupili.

Zakulisowe spotkanie Putina i Łukaszenki

16 maja na Kremlu został zorganizowany szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Poza przywódcą Białorusi do Moskwy przyjechali także prezydenci Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa Władimir Putin odbył także dwustronne spotkanie z Aleksandrem Łukaszenką. Biełta donosi, że politycy omówili trzy sprawy.

Pierwszym tematem były wspólne wysiłki Białorusinów i Rosjan w celu zastąpienia importu zagranicznego produkcją krajową. Ma to związek z sankcjami, które Zachód nałożył na Mińsk i Moskwę po agresji na Ukrainę.

Drugim wątkiem poruszonym w trakcie rozmowy w cztery oczy był przeładunek białoruskich towarów w rosyjskich portach. Aleksandr Łukaszenka omówił z Władimirem Putinem również budowę białoruskiego portu w pobliżu portu Bronka niedaleko Sankt Petersburga.

Trzeci temat, o którym dyskutowali przywódcy, to przemysł obronny. Politycy poruszyli szereg wątków, ale z informacji Biełty wynika, że skupili się przede wszystkim na przedyskutowaniu wspólnych prac w zakresie inżynierii rakietowej.

Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin uzgodnili, że w najbliższym czasie spotkają się ponownie. Tym razem przedmiotem rozmowy ma być nie tylko współpraca rosyjsko-białoruska, lecz także realizacja poleceń głów państw przez rządy obu krajów.

Kolejna zapowiedź współpracy na linii Moskwa-Mińsk

To nie pierwszy raz, kiedy przywódcy Białorusi i Rosji deklarują wysiłki na rzecz współpracy. 12 kwietnia wspólnie odwiedzili kosmodrom Wostocznyj, z którego 61 lat wcześniej wyleciał w przestrzeń kosmiczną Jurij Gagarin.

W trakcie obchodów tej rocznicy Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin odpowiadali na pytania dziennikarzy. Prezydent Rosji stwierdził, że jego kraj będzie realizował wszystkie plany związane z kosmosem, mimo nałożonych sankcji.

Zapowiedział, że w tym zakresie współpraca z Białorusią zostanie wzmocniona. Aleksandr Łukaszenka zadeklarował, że do kosmodromu skieruje białoruskich specjalistów, aby przygotowali kompleks do startów załogowych rakiet Angara.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: belta.by, goniec.pl