Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Dramat tuż przed sezonem wakacyjnym. Turyści bez wakacji i pieniędzy
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 06.06.2024 16:34

Dramat tuż przed sezonem wakacyjnym. Turyści bez wakacji i pieniędzy

lotnisko
Fot. East News/Adam Burakowski (zdj. ilustracyjne)

Trudna sytuacja klientów trzeciego co do wielkości biura podróży w Europie. FTI Group właśnie ogłosiło upadłość i to tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Konsekwencje odczują także osoby z Polski, które korzystali z usług należącego do grupy biura podróży. Co dalej z ich wycieczkami?

Biuro podróży składa wniosek o upadłość

Media obiegła informacja o złożeniu wniosku o upadłość przez niemieckie biuro podróży FTI Touristik. Dokument o wszczęciu postępowania upadłościowego został złożony do sądu rejonowego w Monachium w poniedziałek. Wkrótce kolejne wnioski mają zostać złożone dla innych spółek grupy.

Obecnie pracujemy pod presją nad tym, aby podróże, które już się rozpoczęły, mogły zakończyć się zgodnie z planem – przekazało FTI Touristik w oświadczeniu.

Waloryzacja emerytur. Tyle w czerwcu dostaną emeryci

Wycieczki odwołane lub realizowane częściowo

Grupa FTI zatrudniała ok. 11 tys. pracowników, pierwsze informacje o jej pogłębiającym się kryzysie pojawiły się podczas pandemii COVID-19. Jak przekazał zarząd, ”liczba rezerwacji w ostatnim czasie znacznie spadła w stosunku do oczekiwań”.

Co z wczasowiczami? Osoby, których wycieczki jeszcze się nie rozpoczęły, od wtorku 4 czerwca czeka częściowe realizowanie podróży lub ich anulowanie. W sytuacji bankructwa dostawcy usług turystycznych, urlopowicze z Niemiec otrzymują z kolei wsparcie z uruchomionego z 2021 r. funduszu zabezpieczenia podróży (DRSF).

ZOBACZ: Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

Turyści bez wakacji i bez pieniędzy. Co z Polakami?

Upadek spółki dotknie nie tylko turystów i pracowników biura podróży, ale i przedsiębiorców, którzy współpracowali z ”touroperatorem”. W tej grupie znajdują się hotelarze, linie lotnicze i inni usługodawcy, a także osoby prowadzące działalność w Polsce. W ofercie biura znajdowało się ponad 120 kierunków, z których korzystało 65 tys. klientów. Zaniepokojenie widać z komentarzach nie tylko wczasowiczów, ale i agentów turystycznych.