Goniec.pl
SMS

Wikimedia.org/Adrian Grycuk Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland

Dostałeś podobnego SMS-a? Pod żadnym pozorem nie klikaj w link, lepiej od razu go usuń

23 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Udostępnij:

Oszuści już od dawna próbują wyłudzać pieniądze od internautów poprzez SMS-y i fałszywe strony banków. Teraz podają się za "komornika", który działa w imieniu PGE i wzywają do spłaty niewielkiej należności. Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci CERT apeluje o ostrożność. Nie dajcie się nabrać - to oszustwo, które może skończyć się wyczyszczeniem całego konta.

Raty wzrosną o 200 zł?

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

CERT apeluje o czujność. Oszuści podszywają się pod "komornika"

Internetowi oszuści szukają najróżniejszych sposobów na to, by wyłudzić pieniądze od niewinnych ludzi. Teraz eksperci z CERT Polska ostrzegają, że cyberprzestępcy rozpoczęli wysyłkę SMS-ów, w których podszywają się pod "komornika" działającego rzekomo w imieniu Polskiej Grupy Energetycznej.

Informacja o zagrożeniu pojawiła się na profilu CERT Polska. Badacze ostrzegają w nim o SMS-ach, które informują o "wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE". W wiadomości pada przy tym niewielka kwota rzędu kilku złotych, aby internauta "na celowniku" nie zastanawiał się nad wiadomością zbyt długo i raczej uznał, że lepiej to zapłacić od razu i mieć problem z głowy.

Co tak naprawdę chcą od nas wyłudzić oszuści? Na pewno nie "kilka złotych", bo nie o podaną kwotę w sms-ie "całe zamieszanie". Celem cyberprzestępców jest skłonienie odbiorcy fałszywego SMS-a do kliknięcia w link kierujący do strony internetowej, która łudząco przypomina witrynę banku. Tu trzeba zaznaczyć, że fałszywe strony internetowe często na pierwszy rzut oka nie wzbudzają podejrzeń.

Oszuści starannie przygotowują je pod względem graficznym i merytorycznym. Większość spreparowanych domen łudząco przypomina te prawdziwe - to usypia czujność potencjalnych ofiar i sprawia, że te bez większego namysłu wprowadzają poufne dane - login i hasło do konta bankowego lub, a w niektórych, ekstremalnych przypadkach także PESEL, czy PIN. To z kolei może doprowadzić do całkowitego wyczyszczenia konta.

W jaki sposób zabezpieczać się przed atakami z użyciem SMS-ów?

Przede wszystkim nie powinno się wierzyć w treść każdego SMS-a, który otrzymamy. Informacje przekazane w ten sposób należy dokładnie weryfikować - czy to w firmie, która upomina się o należności, czy to w banku. Nie należy też klikać w żaden link przesłany do nas w wiadomości tego typu ani dzwonić na numer, z którego przyszła wiadomość (ani na taki, który został w niej podany).

Badacze z CERT Polska, którzy poinformowali o próbach wyłudzenia, podają przy tym, że na bieżąco umieszczają złośliwe domeny na swojej liście. Zachęcają też do kontaktu w sprawie podejrzanych SMS-ów pod numerem telefonu 799–448–084 oraz do zgłaszania innych potencjalnych zagrożeń, na które internauci trafiają w sieci, na stronie internetowej incydent.cert.pl.

Jedak co w przypadku jeśli daliśmy się oszukać? Gdy zorientujemy się, że z naszego konta zostały skradzione pieniądze, powinniśmy jak najszybciej złożyć reklamację do banku. Art. 46 ustawy o usługach płatniczych mówi, że w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej bank powinien zwrócić niezwłocznie środki na konto klienta. Sprawę należy również zgłosić także policji i prokuraturze.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl, goniec.pl

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Czytaj więcej >
Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą

Wiadomości

Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Czytaj więcej >
Jerzy Urban nie żyje

Wiadomości

Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat

Czytaj więcej >
Smutny początek sezonu grzewczego. Pierwsze podtrucia czadem i jedna ofiara śmiertelna

Wiadomości

Tragiczny początek sezonu grzewczego. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna, dwoje dzieci trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Wiadomości

"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Czytaj więcej >
Złodzieje bezkarni, a pan Arkadiusz może trafić do więzienia na trzy lata

Wiadomości

Pan Arkadiusz pokazał twarze złodziei, którzy okradali jego sklep. Teraz sam może trafić do więzienia

Czytaj więcej >