Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 16.02.2024 12:19

Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?

pieniądze
Biznes Info

Ruszył okres rozliczeń podatku PIT za 2023 rok. Od 15 lutego można rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, a także skorzystać z wielu ulg. Wielu seniorów wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z tej dotyczących leków, a mogą odzyskać niemałą kwotę, którą wydali na leczenie. Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna i jak otrzymać zwrot pieniędzy?

Ulga podatkowa dla emerytów i rencistów

W okresie rozliczeń podatku PIT warto pamiętać o ulgach podatkowych, które pozwalają na zwrot często nawet pokaźnej sumy pieniędzy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości odliczenia kosztów leków. Emerytom i rencistom często przysługuje tzw. ulga rehabilitacyjna. Jak z niej skorzystać?

ZOBACZ TAKŻE: Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje?

Ulga na leki pozwala na odliczenie wydatków tego rodzaju od podatku. Warto pamiętać, że dotyczy ona jednak wyłącznie leków na receptę, które przepisuje nam specjalista. Ulga nie przysługuje więc w przypadku zakupu np. opatrunków czy suplementów diety, nawet jeśli zostały zalecone przez lekarza. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które dostały dofinansowanie na leki przez inne instytucje lub organizacje.

Komu przysługuje zwrot pieniędzy za leki? W gronie tym znajdują się osoby z niepełnosprawnościami, oraz osoby mające na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnościami. Ulga rehabilitacyjna dotyczy więc naszych: teściów, pasierbów, rodziców, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięciów i synowe, jeśli ich dochód nie przekroczył 19 061,28 zł.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Chcąc odliczyć koszty wydane na leki, jaki ponieśliśmy w danym roku kalendarzowym, musimy umieścić je w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-37, PIT36, PIT-28). Konieczne jest, aby dołączyć do niego załącznik PIT/O, wraz z wypełnioną rubryką „Ulga rehabilitacyjna”.

Ile pieniędzy można odliczyć w ramach ulgi na leki? W tym przypadku nie ma górnego limitu. Warto jednak pamiętać, że możemy odliczyć wydatki, które nie przekroczyły 100 zł w danym miesiącu. Jeśli wydaliśmy mniej niż 100 zł, niestety nie możemy odliczyć ani złotówki. Z kolei w przypadku, gdy wydaliśmy 150 zł na leczenie, możemy odliczyć 50 zł. Wydatki w ramach ulgi rozliczane są wyłącznie raz w roku, przy składaniu PIT do urzędu skarbowego. Warto pamiętać o posiadaniu dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z odliczenia, tj. rachunków, faktur, czy paragonów.

 

Źródło: Fakt.pl

Tagi: Emeryci