Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Der Spiegel: Niemcy wstrzymują certyfikację gazociągu Nord Stream 2
Monika Majko
Monika Majko 22.02.2022 12:54

Der Spiegel: Niemcy wstrzymują certyfikację gazociągu Nord Stream 2

EN 01492449 0759
ODD ANDERSEN/AFP/East News

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował o rzekomej decyzji Federalnego Ministerstwa Gospodarki o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Ma to być odpowiedź na uznanie przez prezydenta Rosji Władymira Putina niepodległości donbaskich "republik ludowych" i wkroczenie rosyjskich wojsk na teren wschodniej Ukrainy.

Wzbudzający kontrowersje rurociąg jest już zbudowany, jednak wciąż oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne Niemiec i Unii Europejskiej. Jak podaje "Der Spiegel" o wycofanie pierwotnie pozytywnego certyfikatu miał wnioskować niemiecki minister  gospodarki i ochrony klimatu.

"Der Spiegel": "Niemcy wstrzymują certyfikację gazociągu Nord Stream 2"

Z uzyskanych przez dziennikarzy niemieckiego tygodnika informacji ma wynika, że we wtorek rano minister Habeck listownie polecił podległej mu Federalnej Agencji ds. Sieci wycofanie pierwotnie pozytywnego certyfikatu dla Nord Stream 2. Dokument został wydany pod koniec października zeszłego roku przez poprzedni rząd Niemiec. – Zatwierdzenie bez tego certyfikatu nie jest możliwe – twierdzą przedstawiciele środowiska ministerialnego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Certyfikat zapewnia o bezpieczeństwie dostaw gazu ziemnego w Niemczech. Po poniedziałkowej decyzji Władimira Putina i eskalacji konfliktu we wschodniej części Ukrainy Federalne Ministerstwo Gospodarki ma zamiar ponownie przyjrzeć się wpływowi wydarzeń geopolitycznych na bezpieczeństwo tych dostaw.

Do wstrzymania prac nad Nord Stream 2 wzywał także Jacek Sasin

O tym, że wstrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji nałożonych na Rosję w związku ze zbrojnym wkroczeniem na teren wschodniej Ukrainy, wspominał we wtorek na swoim Twitterze także wicepremier Jacek Sasin. Nałożenie dotkliwych sankcji na kraj Władimira Putina zapowiedział również prezydent USA, Joe Biden.Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że danie Kremlowi narzędzi szantażowania Europy donikąd nie prowadzi. Zakończenie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji wobec Rosji – grzmiał na Twitterze Jacek Sasin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Der Spiegel/Goniec.pl

Tagi: Rosja Niemcy gaz