Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Biskupi podjęli decyzję, nie wszyscy będą zachwyceni
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 29.05.2024 13:14

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Biskupi podjęli decyzję, nie wszyscy będą zachwyceni

procesja Bożego Ciała, mięso
Fot. Wikimedia org/Amudena Rutkowska/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0; Unsplash.com/Zac Cain

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź na wątpliwości dotyczące postu nie jest prosta. Nie wszyscy wierni będą mogli spożywać pokarmy mięsne. Ci, którzy dostali takie pozwolenie usłyszeli konkretny warunek.

Boże Ciało: czy w piątek obowiązuje post?

Już w czwartek 30 maja przypada Boże Ciało. Jest to święto ruchome, które obliczane jest w oparciu o datę świąt wielkanocnych. W 2024 r. uroczystość celebrowana przez katolików pojawiła się w kalendarzu wyjątkowo szybko. Przeważnie Boże Ciało wypada w czerwcu.

ZOBACZ: Poszli na kremówki w Wadowicach. Tego się nie spodziewali

Niemniej wierni zastanawiają się nie tylko nad tym, o której w ich parafiach odbędą się uroczyste procesje ulicami miast. Wiele osób nie wie, czy w piątek pod Bożym Ciele obowiązuje post.

16-latek zginął na miejscu, jego kolega zmarł w szpitalu. Tragiczny finał policyjnego pościgu

Niektórzy wierni otrzymali dyspensę

Czy w piątek po Bożym Ciele trzeba podtrzymać się od spożywana mięsa? Z racji, iż jest to długi weekend, wielu Polaków decyduje się na zorganizowanie rodzinnych spotkań przy grillu. Większość decyduje się na położenie na ruszcie kiełbasy, czy karkówki. Czy jest to jednak zgodne z kościelnymi przepisami, czy dochodzi wówczas do popełnienia grzechu?

Niektórzy wierni mogą spożywać mięso w piątek po Bożym Ciele. Dyspensa ta dotyczy jednak mniejszości katolików w kraju. Mięsne potrawy w piątek 31 maja spożywać mogą wierni i osoby przebywające nat terenie archidiecezji warszawskiej. Taką samą decyzję podjął ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Jest jednak konkretny warunek.

Wierni usłyszeli warunek zwolnienia z postu

Post po Bożym Ciele nie obowiązuje w archidiecezji warszawskiej. Decyzję taką podjął metropolita kardynał Kazimierz Nycz. Oznacza to, że nawet wybierając się na wycieczkę do Warszawy, można zjeść np. kotleta schabowego i nie popełnić grzechu z racji złamania nakazu postu.

Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców - podkreśla jednak w specjalnym komunikacie diecezja warszawsko-praska.

Post w piątek po Bożym Ciele nie obowiązuje również w archidiecezji gdańskiej, białostockiej, gnieźnieńskiej, katowickiej, przemyskiej, warmińskiej. Mięso jeść można również w diecezjach:

  • opolskiej,
  • płockiej,
  • siedleckiej,
  • łomżyńskiej,
  • bydgoskiej.

Źródło: deon.pl, interia.pl