”Kościół ponad prawem” - tak sytuację sprzed procesji Bożego Ciała w Szczecinie komentował radny Przemysław Słowik. Postawiony na obchody święta ołtarz zablokował przejście dla pieszych. Na miejsce została wezwana policja, a ksiądz wydawał się być zaskoczony całym zajściem.
W czwartek (30 maja) w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z przypadającym na dziś świętem Bożego Ciała. Centralne obchody zorganizowane zostały, jak co roku, w Warszawie. Przewodniczył im kard. Kazimierz Nycz, który napominał wiernych, że “świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże”. - Dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił, nawiązując do ostatniej decyzji Rafała Trzaskowskiego.
Wierni Kościoła katolickiego obchodzą dziś święto Bożego Ciała. Wielu z nas z tej okazji wybiera się albo na procesję, albo też na nabożeństwo, ale są i tacy, którzy wolne planują spędzić w inny sposób. Warto więc wiedzieć, czy brak uczestnictwa we mszy św. niesie dla osób wierzących jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Czy nie będąc tego dnia w kościele, popełniamy grzech?
Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź na wątpliwości dotyczące postu nie jest prosta. Nie wszyscy wierni będą mogli spożywać pokarmy mięsne. Ci, którzy dostali takie pozwolenie usłyszeli konkretny warunek.
Znane są już najnowsze prognozy pogody na Boże Ciało. Niestety, planujący urlop pod gołym niebem nie będą z nich zadowoleni. Synoptycy spodziewają się kolejnych fal ciepła, z towarzyszącymi im gradem, burzami i ulewami. W prognozach ostrzeżeń mowa jest nawet o alertach dla dużej części naszego kraju.
Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym katolicy obchodzić będą tzw. Boże Ciało. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, dlatego wielu z nas myśli już o tym, by połączyć go z dłuższym urlopem. Z drugiej strony część wierzących waha się, czy tego dnia nie powinna przykładnie wybrać się na procesję lub mszę świętą. A co na to sam Kościół? Odpowiadamy.
TVP Info najwyraźniej nie radzi sobie z ironią. Dowiódł temu materiał oburzający się na humorystyczny wpis aktywisty LGBT Barta Staszewskiego, który pisał o procesji Bożego Ciała z perspektywy osób, które co roku złorzeczą na Parady Równości. Reakcja TVP zaskoczyła samego autora wpisów.
Już jutro (7.06) Boże Ciało. Sklepy z małymi wyjątkami będą zamknięte, jednak nieco inaczej rzeczy mają się w gastronomii. Właściciele restauracji przygotowują się na wzmożony ruch. Polacy będą mogli wybrać się m.in. do McDonald's, gdyż większość lokali tej sieci pozostanie otwarta.
Przed nami Boże Ciało, a dla wielu z nas okazja na czterodniowy weekend. Dużo bardziej ograniczone pole manewru mają w tym wypadku pracownicy handlu i gastronomii. Skarżą się na nadużycia ze strony pracodawców, w tym nieuczciwe stawianie wymagań, od których zależy spełnienie przez przełożonych innych próśb.
Już jutro, w czwartek 8 czerwca obchodzimy święto Bożego Ciała. W terminologii kościelnej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy to oznacza, że sklepy również będą nieczynne? Przyjrzeliśmy się temu.
Biskup wrocławski Krzysztof Wętkowski, w związku z nadchodzącym świętem Bożego Ciała (8 czerwca), wydał ważny dekret. Chodzi o dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Upust dotyczy wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji wrocławskiej.
Boże Ciało jest istotnym świętem w Kościele katolickim. Tego dnia Polacy mają dzień wolny od pracy. Czy istnieje wówczas obowiązek uczęszczania na mszę świętą oraz procesję? Prawo kościelne nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości.