Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Już się zaczęło, policja potwierdza. Masowe kontrole w całej Polsce, wiemy co będą sprawdzać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 29.05.2024 09:12

Już się zaczęło, policja potwierdza. Masowe kontrole w całej Polsce, wiemy co będą sprawdzać

policjant, radiowóz
Fot. KGP

Już w środę (29.05) rozpoczną się wzmożone kontrole. Policjanci zapowiedzieli wielką akcję na polskich drogach. Spowodowane jest to rozpoczynającym się długim weekendem z racji wypadającego 30 maja Bożego Ciała. Funkcjonariusze będą zatrzymywać samochody i sprawdzać konkretne rzeczy. Kluczowe jest bezpieczeństwo na drodze.

Już się zaczęło, policjanci wyszli na ulice

Długi weekend z Bożym Ciałem jest głównym powodem specjalnej akcji policji. Działania policjantów w patrolach rozpoczęły się już w środę (29.05). Wzmożonych kontroli oraz większej ilości policjantów na ulicach i chodnikach spodziewać można się aż do poniedziałku (03.06).

ZOBACZ: Poszli na kremówki w Wadowicach. Tego się nie spodziewali

Wielka akcja policji nie jest przypadkowa. Każdy długi weekend przynosi ze sobą fatalny bilans wypadków oraz zdarzeń ze skutkiem śmiertelnych. Wzmożone kontrole policji mają sprawić, że tym razem będzie inaczej. Funkcjonariusze sprawdzać będą nie tylko prędkość kierowców.

Ledwo odebrała prawo jazdy, dramatyczny wypadek. Lądował śmigłowiec LPR

Drony i nieoznakowane radiowozy pojawią się na drogach

Przedłużony weekend związany ze świętem Bożego Ciała sprzyjać będzie zwiększonemu natężeniu ruchu na drogach w całym kraju. Policja podejmie działania, by zdarzeń drogowych w tym czasie było jak najmniej. Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na głównych ciągach komunikacyjnych, jak też drogach o największym zagrożeniu bezpieczeństwa, dbanie o płynność ruchu oraz niesienie daleko idącej pomocy wszystkim jego uczestnikom. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień funkcjonariusze pokierują ruchem ręcznie - tłumaczy policja w specjalnym komunikacie.

Policjanci pojawiać się będą nie tylko w okolicach miejsc, gdzie odbywają się procesje Bożego Ciała. Na drogach przeprowadzona zostanie większa ilość kontroli przy użyciu mierników prędkości. Dodatkowo zaplanowane jest zwiększenie ilości kontrolujących radiowozów nieoznakowanych, które wyposażone są w wideorejestratory. Policja wprost przyznaje, że w wielkiej akcji brać udział będą również drony, które będą z powietrza kontrolować zachowanie kierowców. To jednak nie wszystko.

Policja apeluje do Polaków

Policjanci będą podczas wielkiej akcji z racji długiego weekendu sprawdzać nie tylko przestrzeganie ograniczenia prędkości oraz innych przepisów drogowych. Funkcjonariusze podczas kontroli będą zwracać szczególną uwagę na to, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Co więcej, kontrolowane będzie właściwe przewożenie dzieci.

Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Kierowcom samochodów przypominamy, że motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu i lekceważenie ich praw na drodze może doprowadzić do poważnych konsekwencji - apeluje Komenda Główna Policji w specjalnym komunikacie.

Źródło: KGP