Goniec.pl
Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)

Goniec.pl

Czternasta emerytura. Wiadomo, kiedy wypłata i ile wyniesie. Seniorzy się ucieszą?

28 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Czternasta emerytura już wkrótce trafi na konto polskich emerytów. W dniach od 25 sierpnia do 20 września ZUS będzie wypłacać świadczenia w różnej wysokości. Zależne to będzie od wysokości emerytur.

piątek marcin k

Jest akt oskarżenia ws. śmierci Marcina K. Policjant miał go skopać i zostawić w lesie

CZYTAJ DALEJ

Czternasta emerytura. Ile można dostać?

Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy? Zależne jest to od kryterium dochodowego. Emeryci, którzy dostają świadczenie poniżej 2,9 tys. zł, mogą liczyć na "czternastkę" w pełnej kwocie - czyli 1338,44 zł brutto. Najniższa wypłacona ekstra emerytura będzie wynosić zaledwie 45 netto.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Wysokość świadczenia zależna jest od wysokości najniższej emerytury, która obecnie wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł "na rękę". Na taką kwotę mogą liczyć seniorzy z emeryturą lub rentą nie wyższą niż 2,9 tys. zł brutto.

Ci, którzy otrzymują więcej niż 2,9 tys. zł, dostaną mniej. Czternasta emerytura zostanie wyliczona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", czyli pomniejszoną o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Za każdą złotówkę powyżej tego progu czternasta emerytura będzie pomniejszana o jeden złoty.

Czternasta emerytura. Nie każdy dostanie dodatek

Najprościej rzecz ujmując, jeśli ktoś pobiera 3,7 tys. zł brutto emerytury, dostanie mniej niż pół tysiąca złotych bonusu - dokładnie 489,98 zł netto. Przy 4 tys. zł brutto będzie to już tylko 216,98 zł netto "czternastki". 125 zł dodatku "na rękę" należy się tym, którzy mają 4,1 tys. brutto emerytury. Emeryci, którzy otrzymują ponad 4,2 tys. brutto świadczenia, nie otrzymają "czternastki".

Do otrzymania czternastej emerytury są uprawnione osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Z kwoty tego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Tegoroczny koszt wypłaty "czternastek" wyniesie około 11,4 mld zł. Według szacunków ministerstwa rodziny w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości.

Wprowadzona też została minimalna wysokość czternastej emerytury - będzie to 50 zł brutto, a więc 45 złotych na rękę. Świadczenia poniżej tej kwoty nie będą wypłacane, dlatego lepiej sytuowani seniorzy nie otrzymają dodatkowych pieniędzy.

Wypadek autobusu na Dolnym Śląsku

Zmasowana akcja śmigłowców LPR. Bus z 26 osobami wbił się w drzewo, w akcji mnóstwo służb

Autobus wbił się w drzewo i niemal połowa pasażerów potrzebowała pomocy medycznej. - Do zdarzenia zadysponowano śmigłowiec LPR - podało OSP Pisarzowice, którego druhowie byli obecni na miejscy groźnego wypadku. Do zdarzenia doszło przed godziną 17. Do godziny 21:30 droga nadal pozostaje nieprzejezdna. Zdjęcia mrożą krew w żyłach. To cud, że nikt nie zginął. fot. OSP Pisarzowice

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Kolejny pożar na przedmieściach Moskwy. Płonie centrum handlowe, Putin na poważny problem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe fakty ws. zabójstwa kobiety w Sochaczewie. Koniec obławy, policja znalazła ciało

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w oburzający sposób uderzył w Tuska. "Przedstawi się jako kobieta"

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: "Kara śmierci? Jestem za". Duda podpisał nowelizację KK

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kierowcy muszą uważać. Mandaty nawet do 3000 zł za niedopełnienie obowiązku zimą

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jacek Kurski dzięki pracy w TVP i Banku Światowym będzie mógł liczyć na ogromną emeryturę

Czytaj więcej >