Goniec.pl > Życie > Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Warto znać swoje prawa
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.11.2023 18:51

Co zrobić, gdy policjant każe nam odblokować telefon? Warto znać swoje prawa

policja
Lubuska Policja (zdj. ilustracyjne)

W Polsce coraz częściej spotykane są sytuacje, kiedy podczas policyjnej interwencji obywatele nagrywają swoim telefonem komórkowym działania policjantów. Film ma być swego rodzaju dowodem w razie ewentualnych problemów. Czy mamy do tego prawo? Czy policja może zarekwirować nasz telefon?

Obywatele coraz częściej nagrywają interwencje policji

Obecnie bardzo popularną metodą i formą ewentualnego zabezpieczenia na wypadek sporu sądowego z policją jest nagrywanie interwencji mundurowych telefonem komórkowym. W internecie pojawia się mnóstwo filmów z działań policjantów, które niekiedy wywołują spore kontrowersje i są ważnym materiałem dowodowym w ewentualnej sprawie.

Zgodnie z prawem, każdy obywatel ma prawo rejestrować zdarzenie z udziałem funkcjonariuszy publicznych, nie przeszkadzając w prowadzeniu interwencji. Za utrudnianie pracy służb grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Czy policja może zmusić nas do odblokowania telefonu?

Warto pamiętać, że nagranie nie może zostać opublikowane bez zgody policji lub sądu. Nie można także prowadzić transmisji na żywo z interwencji policji. Mundurowi z kolei nie mogą usuwać żadnych materiałów z naszych aparatów. Mogą to zrobić dopiero po otrzymaniu odpowiedniej zgody z prokuratury.

Warto także pamiętać, że policjant nie może nas zmusić, abyśmy odblokowali swój telefon, nawet kiedy jesteśmy podejrzewani o przestępstwo. - Oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść - informuje kodeks karny.

Czy policja może zarekwirować nasz telefon?

Policja może skonfiskować nasze urządzenie w sytuacji, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że znajdują się na nim ważne dowody w prowadzonej sprawie. Tutaj również potrzebna jest im stosowna zgoda od prokuratora lub wykazanie, że zachodzi bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia. Obywatel ma prawo odmówić, jednak wówczas zakończy się to najprawdopodobniej konfiskatą urządzenia, które na dłuższy okres trafi w ręce policji, pozostanie w aktach sprawy i nie będziemy mieć do niego dostępu.

Jeśli wykażemy przed sądem, że policjant złamał prawo podczas prowadzonej interwencji, możemy złożyć wniosek o zbadanie przebiegu interwencji policjantów i jej zgodności z obowiązującymi przepisami, a jeśli wykażemy nieprawidłowości w działaniach mundurowych, możemy odzyskać swoje urządzenie.

 

Źródło: o2.pl

Tagi: policja mandat