Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Co dzieje się, gdy nie myjesz zębów przez jeden dzień? Już nigdy o tym nie zapomnisz
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.05.2024 21:40

Co dzieje się, gdy nie myjesz zębów przez jeden dzień? Już nigdy o tym nie zapomnisz

mycie zębów
fot. Pixabay/Vika_Glitter

Mówi się, że zdrowe zęby to wizytówka człowieka. Jak się okazuje, wielu Polaków wciąż o tym zapomina, a to może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Mycie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej. Wystarczy zapomnieć o szczotkowaniu zaledwie przez jeden dzień i już może nas to sporo kosztować. Ekspertka radzi.

Mycie zębów jest podstawą higieny jamy ustnej

Mycie zębów to podstawa i klucz do zdrowego i pięknego uśmiechu. Zdecydowanie lepiej nie tylko dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale również portfela, gdy zawczasu udamy się na kontrolę do dentysty. Zbyt późno wykryte problemy w naszej jamie ustnej mogą przysporzyć masę problemów.

Profesor Ewa Stachowska za pośrednictwem Instagrama podzieliła się z odbiorcami bardzo ważną wiedzą, którą powinien posiadać każdy z nas. Trudno uwierzyć, jak szybkie konsekwencje niesie za sobą zaniedbanie w myciu zębów. Wystarczy kilkadziesiąt minut.

PSL blokuje ustawę o związkach partnerskich. Spór o prawa człowieka w koalicji

To się dzieje, gdy zapomnisz o myciu zębów nawet przez dzień

Jak informuje prof. Ewa Stachurska, podczas medycznej konferencji dowiedziała się, że wciąż wielu Polaków nie widzi żadnego problemu w niemyciu zębów nawet przez… tydzień.

Ja byłam w poznawczym szoku, ale zdjęcia i przedstawione fakty mówią same za siebie - napisała.

Ekspertka bardzo szybko wyjaśniła, jakie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej ma nawet jednodniowy brak higieny zębów.

ZOBACZ: Kościół w Polsce w fatalnej sytuacji. Dawno nie było tak źle

Jak informuje, już po 90 minutach na zębach pojawia się biofilm bakteryjny. Po 1-2 dniach w jamie ustnej pojawiają się kolejne bakterie, takie jak pałeczki, ziarniniaki, pałeczki nitkowate i wrzecionowate. Po tygodniu można zauważyć bakterie obdarzone ruchem.

Stan zapalny w jamie ustnej uniemożliwia "normalne" żywienie i tym samym skuteczne żywienie - podkreśla prof. Stachurska.

Niemycie zębów grozi bardzo poważnymi konsekwencjami

Brak regularnej higieny jamy ustnej to ryzyko wielu bardzo poważnych problemów zdrowotnych m.in. infekcji grzybiczych czy zaburzeń pracy organizmu. Bakterie, w wyniku niedbania o nasze zęby, namnażają się w jamie ustnej. To może nawet zaburzyć proces trawienia.

Bakterie i inne mikro organizmy jamy ustnej mogą pokrzyżować leczenie - podkreśla ekspertka.

ZOBACZ: Nawałnice nad Polską. Zalania i podtopienia w wielu miastach

Problem braku higieny jamy ustnej dotyczy głównie seniorów. Jak wynika z raportu "Jak Polacy właściwie dbają o zęby? Edycja I 2024", niecałe 55 procent dorosłych Polaków szczotkuje zęby dwa razy dziennie. Eksperci podkreślają, że równie ważny jest sposób, w jaki myjemy zęby. Bardzo często robimy to zbyt krótko, niedokładnie i w rezultacie nieefektywnie.