Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Inwazja kleszczy w Polsce. Ekspertka zdradziła, jak się skutecznie chronić
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.05.2024 10:34

Inwazja kleszczy w Polsce. Ekspertka zdradziła, jak się skutecznie chronić

kleszcz
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Do tego, że o tej porze co roku przypomina się o niebezpieczeństwach związanych z kleszczami, można już było przywyknąć. Tym razem jednak zagrożenie jest jeszcze poważniejsze niż wcześniej, bo Europę – w tym Polskę – opanowują wyjątkowo groźne kleszcze afrykańskie, które w odróżnieniu od naszych – ścigają swoje ofiary. Jak się bronić przed tymi pajęczakami? 

Kleszcze zalewają Europę

W naszym kraju żyje 19 gatunków kleszczy. Wszystkie z nich mogą przenosić niebezpieczne dla ludzi i zwierząt choroby, takie jak krętkowica kleszczowa, czyli borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy bardzo groźna dla psów bebeszjoza. Jakby tego było mało, w Europie pojawił się też inwazyjny gatunek z Afryki – kleszcze z rodzaju Hyalomma. Od rodzimych kleszczy różni się tym, że jest od nich dwukrotnie większy i mierzy ok. 8 milimetrów. Opity krwią może osiągać nawet… 2 cm. Co więcej, w odróżnieniu od swoich europejskich ”kolegów”, kleszcz wędrujący z rodzaju Hyalomma nie czeka na potencjalną ofiarę, a… ściga ją.

Przepracował ponad 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

Kleszcze w Polsce. Ogromne niebezpieczeństwo

Maj jest miesiącem, w którym ze szczególną uwagą powinniśmy obserwować zarówno siebie, dzieci i ukochane czworonogi. Tym ostatnim należy zafundować odstraszającą obrożę dobrej jakości, lub sprawdzone krople i tabletki, które ograniczą ataki krwiopijców do minimum. Oszczędzać na bezpieczeństwie i zdrowiu nie warto, szczególnie, że niektóre z tych nieprzyjemnych pajęczaków – jak przekonują eksperci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - mogą przenosić chorobę równie egzotyczną, co śmiertelną – gorączkę krwotoczną. 

Kleszcze w Polsce. Jak się bronić?

Na temat odstraszania kleszczy narodziło się wiele mitów. W rozmowie z portalem ABC Zdrowie, dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ostrzega przez rozmaitymi urządzeniami, których na rynku pojawia się coraz więcej.

Nie działają żadne ultradźwiękowe urządzenia, które mają odstraszać kleszcze i to potwierdza literatura – ostrzega ekspertka

Wśród sprawdzonych i polecanych środków, które świetnie sprawdzają się w odstraszaniu kleszczy, znajdziemy na przykład naturalne olejki – z geranium czy trawy cytrynowej. Kleszcze najlepiej odstraszają bowiem zapachy. Udokumentowano skuteczność środków na bazie DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), ikarydyny czy IR3535. Tymczasem eksperci od survivalu przekonują, że nic nie sprawdza się lepiej niż naturalny olejek lawendowy. 

 

Źródło: ABCzdrowie.pl