Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Chiny w tajemnicy wysłały rakiety do Serbii. Zachód obawia się jednego
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 10.04.2022 22:36

Chiny w tajemnicy wysłały rakiety do Serbii. Zachód obawia się jednego

Chiny
Twitter / James Huang

Trzeba również pamiętać, że Serbia i Rosja są bliskimi sojusznikami. Chociaż kraj ten ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, a także głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi atak na Ukrainę, to jednak Belgrad odmówił przyłączenia się do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji.

Operacja miała charakter niejawny, a więc żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła, że takie zdarzenie miało miejsce. Jednak prezydent Serbii Aleksandar Vučić przyznał, że dostawa broni miała miejsce, a nowy nabytek serbskiego wojska zaprezentowany zostanie we wtorek lub środę. Według jego słów, zakup ten uzgodniony został jeszcze w 2019 roku.

Dostawa chińskiego uzbrojenia do europejskiego kraju jest niepokojąca z kilku powodów. Po pierwsze, eksperci zaznaczają, że to przejaw rosnącego znaczenia Państwa Środka. Z kolei serbski analityk wojskowy Aleksandar Radić przyznał, że w ten sposób Chiny przeprowadzają demonstrację siły.

Po drugie, według "Associated Press" Zachód obawia się, że gromadzenie broni na Bałkanach może zagrozić kruchemu pokojowi w regionie, który od dawna uważany jest za niespokojny. Szczególnie narażone może być Kosowo, które oderwało się od Serbii w 2008 roku. Serbia, Rosja i Chiny nigdy nie uznały nowo powstałego kraju.

Prezydent Serbii niedawno skarżył się również na działania sąsiadujących państw należących do NATO. Vučić nie był zadowolony, że nie chcą one zezwolić na loty transportowe nad terytorium Serbii. Związane to było z napaścią Rosji na Ukrainę.

Media społecznościowe obiegło zdjęcie wykonane w sobotę 9 kwietnia na lotnisku w stolicy Serbii. Zauważono na nim sześć samolotów transportowych chińskich sił powietrznych Y-20, które, jak donoszą media, przewiozły systemy rakiet ziemia-powietrze HQ-22.

Eksperci uważają, że broń, która została dostarczona, to zestawy przeciwlotnicze HQ-22. Chiński system jest porównywany do amerykańskiego systemu Patriot i rosyjskich systemów S-300, ma jednak nieco mniejszy zasięg.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP / Goniec.pl

Tagi: Chiny