“Zawodowe relacje to iluzoryczne relacje. Kiedyś wierzyłem, że zawodowe przyjaźnie są możliwe, że osoby z biura można zaprosić do swojego domu, na śluby, do knajp. Że po wspólnej imprezie w mieście wspólnie z nimi wracać do siebie nocnymi autobusami, a następnego dnia dzielić kacowe poranki. Nic bardziej mylnego” - w Gońcu publikujemy fragment książki “Światy lękowe” autorstwa Mateusza Grzeszczuka.
Ze względu na zbliżający się tajfun Yagi, z chińskiej prowincji Hajnan ewakuowano aż 400 tys. osób. W Hongkongu odwołano dziesiątki lotów, a w wielu innych miejscowościach zawieszono zajęcia w szkołach.
Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin — informują chińskie media. Trwa akcja poszukiwawcza.
Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną odbywa wizytę w Chinach. Poza kwestiami politycznymi uwagę przykuwa także zachowanie i wygląd prezydenckiej pary. O komentarz w tej sprawie pokusiła się jedna ze znanych chińskich blogerek. Oto co powiedziała o Agacie Dudzie.
Niecodzienny zabieg właściciela zoo w Chinach wywołał niemały skandal. Chcąc przyciągnąć większą liczbę zwiedzających, zdecydowano o zaangażowaniu psów. Te miały udawać… pandy, których brakowało w ogrodzie. Stylizacja wykonana przez pracowników zoo nie była jednak wystarczająco przekonująca.
W środowy poranek Tajwanem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Szacuje się, że magnituda wyniosła nawet 7,7 w skali Richtera. Zdaniem władz to najsilniejsze od 25 lat wstrząsy. Zginęło co najmniej 7 osób, rannych może być nawet 700.
Skandal w szkole średniej w chińskiej prowincji Henan. Nauczyciel z placówki został zawieszony po tym, jak do sieci wyciekło nagranie z jego udziałem. Okazało się bowiem, że mężczyzna ma nietuzinkowe metody nauczania i mobilizowania uczniów. Podczas lekcji kazał im powtarzać na głos i przepisywać “przerażającą przysięgę”.
Przykre wiadomości ze świata polityki. W piątek 27 października światowe media poinformowały o śmierci byłego premiera Chin Li Keqianga. Dawny polityk Komunistycznej Partii Chin zmarł na atak serca w wieku 68 lat. Uznawany był za największego promotora reform gospodarczych w Państwie Środka.
Śmiały pomysł na poprawę sytuacji demograficznej w Chinach. Agencja Reutera donosi, że tamtejszy rząd chce płacić parom, które zdecydują się zawrzeć związek małżeński. Oczywiście, program nie jest skierowany do wszystkich i aby dostać pieniądze trzeba spełniać konkretne kryteria. Te wydają się być mocno kontrowersyjne.
Podczas szczytu w RPA, przywódcy państw BRICS zdecydowali o rozszerzeniu grupy o kolejne sześć państw: Iran, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopię, Egipt oraz Argentynę. Tym samym rywalizacja pomiędzy państwami Zachodu a Globalnego Południa nabiera na sile. Chiny i Rosja potwierdzają z kolei, że głównym celem ich polityki jest zmiana światowego porządku. Czy jednak BRICS, poszerzone o kolejne państwa, jest realną alternatywą dla dominacji Zachodu w światowej polityce?
11 osób nie żyje, cztery zostały ranne. To tragiczny bilans katastrofy budowlanej w gimnazjum w prowincji Heilongjiang na północnym zachodzie Chin. Miejscowe służby badają sprawę, ale wszystko wskazuje na to, że do zawalenia się dachu budynku doszło w wyniku napęcznienia położonego na dachu perlitu. Kierownicy odpowiedzialnej za to firmy budowlanej zostali już aresztowani.
Na terenie zakładu chemicznego znajdującego się w mieście Guixi, w południowo-wschodnich Chinach, doszło do gigantycznej eksplozji. Dramatyczne nagranie z miejsca wybuchu obiegło sieć internetową. Całe miasto spowił gęsty, czarny dym.
Chiny. W restauracji w mieście Yinchuan na północnym zachodzie doszło do tragicznej w skutkach eksplozji gazu. W jej wyniku zginęło co najmniej 38 osób, siedem zostało rannych. Liczba ofiar jednak może być większa. Jedna osoba jest w stanie krytycznym.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken w niedzielę (18.06) przyleci do Pekinu, aby wziąć udział w rozmowach z najwyższymi przedstawicielami chińskich władz. To pierwsza taka podróż od pięciu lat i może mieć ona decydujące znaczenie dla światowego bezpieczeństwa.
Makabryczne odkrycie w pokoju hotelowym. Mężczyzna wchodząc do wynajętego apartamentu w Tybecie, momentalnie zwrócił uwagę na dziwny zapach. Poprosił o zmianę pokoju. Po pewnym czasie pod łóżkiem odkryto zwłoki. Sprawę Pan Zhang nagłośnił w internecie. Hotel początkowo zaprzeczał, jednak o zdarzeniu zrobiło się głośno, gdy zainteresowały się nim media.
Chiny prowadzą trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. W okolicach wyspy pojawiło się dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że komunistyczne Chiny symulowały próbę okrążenia terytorium kraju.
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej zakończył dzisiaj swoją wizytę w Moskwie, którą z pewnością obserwował cały świat. Rozwijające się partnerstwo Moskwy z Pekinem niepokoi świat Zachodu ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jednak czy można je już nazwać sojuszem? Wydaje się, że smok prędzej połknie niedźwiedzia, niż go przytuli.
Pracownicy oddziału policji w Chinach twierdzą, że z powodzeniem wyszkolili wiewiórki w wykrywaniu zapachu narkotyków. Funkcjonariusze twierdzą, że wyostrzony zmysł węchu sprawia, że doskonale nadają się one do tego zadania.
Chiński Nowy Rok 2023. W niedzielę 22 stycznia rozpoczął się Rok Królika. Przez 15 dni Chińczycy będą świętować nowy początek. Pierwszy tydzień ma specjalny charakter. Świętowanie zostanie zakończony w uroczysty sposób poprzez Święto Latarni. Wyjaśniamy, co chodzi.
Jiang Zemin, były prezydent Chin zmarł w środę w wieku 96 lat w Szanghaju. Pełnił funkcję prezydenta od 1993 do 2003 roku. Z kolei od 1989 roku piastował de facto najwyższe stanowisko w Chinach, czyli szefa rządzącej Partii Komunistycznej. Lata jego panowania przypadają na okres chińskiego, szybkiego wzrostu gospodarczego.
Protesty w Chinach zapoczątkował problematyczny pożar w mieście Urumczi, podczas którego dostęp do pomocy był utrudniony przez obostrzenia Covid-19. Coraz więcej Chińczyków ma dość polityki antycovidowej władz. Protestujący wychodzą na ulicę, a symbolem ich sprzeciwu jest pusta kartka formatu A4. Część międzynarodowych analityków wieszczy głębokie zmiany w kraju Xi Jinpinga, jednak eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych są nieco bardziej sceptyczni. Studzą nastroje, obrazując to logicznymi argumentami.
Pożar w chińskiej fabryce w mieście Anyang. Lokalne władze informują o co najmniej 38 ofiarach, dwóch rannych i dwóch osobach zaginionych. Przyczyna tragedii jest wyjaśniana. Służby wszczęły dochodzenie i zatrzymały pierwsze osoby "podejrzane o popełnienie przestępstwa".
Hiszpańskie lotniska zamykają swoją przestrzeń powietrzną z powodu niekontrolowanej chińskiej rakiety, która spada na ziemie. Hiszpańscy kontrolerzy ruchu lotniczego poinformowali, że otrzymali informacje o niekontrolowanym ponownym wejściu chińskiej rakiety w atmosferę Ziemi.
Relacje chińsko-rosyjskie stoją pod coraz większym znakiem zapytania. Informator amerykańskiego dziennika reprezentujący władze Chin twierdzi, że stosunki między mocarstwami są "napięte". Podczas gdy Rosja oczekuje, że Chiny zaoferują jej nowe formy wsparcia ekonomicznego, Chiny patrzą uważnie na zachodnie sankcje i nie chcą się narażać.
Fałszywe nagranie z Andrzejem Dudą obiegło chińskie media. Prezydent - według napisów po chińsku - zapowiada na nim mobilizację polskiego wojska i wysłanie go do Ukrainy. Film jest opatrzony nieprawdziwym komentarzem: "Polska wkroczy do Ukrainy i przyłączy się do ukraińskiego oporu wojskowego!".Materiał trafił do sieci 8 maja br. na portal Weibo i chiński odpowiednik TikToka, platformę Douyin. Na pierwszej z platform nagranie wciąż jest dostępne, z drugiej zniknęło.
Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze ćwiczenia wojskowe od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Samoloty wojskowe zbliżyły się do przestrzeni powietrznej Japonii. W tym samym czasie w Tokio przebywał prezydent USA Joe Biden. Informację o rosyjsko-chińskich manewrach jako pierwszy podał portal Sky News, powołując się na anonimowe źródła cytowane przez "New York Times". Później potwierdziła to zarówno strona chińska, jak i japońska.
Trzeba również pamiętać, że Serbia i Rosja są bliskimi sojusznikami. Chociaż kraj ten ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, a także głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi atak na Ukrainę, to jednak Belgrad odmówił przyłączenia się do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji.Six Chinese made Yun-20 PLA giant aircraft flew to the air force base in Belgrade via Istanbul. Six, together! Showing the ability of Chinese Air force. They delivered FK-3 missiles made by China to Serbia which using to defence the invasion of NATO. pic.twitter.com/3v5JnIvmUt— James Huang 曾璜 (@JamesHu87861349) April 10, 2022 Operacja miała charakter niejawny, a więc żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła, że takie zdarzenie miało miejsce. Jednak prezydent Serbii Aleksandar Vučić przyznał, że dostawa broni miała miejsce, a nowy nabytek serbskiego wojska zaprezentowany zostanie we wtorek lub środę. Według jego słów, zakup ten uzgodniony został jeszcze w 2019 roku.Dostawa chińskiego uzbrojenia do europejskiego kraju jest niepokojąca z kilku powodów. Po pierwsze, eksperci zaznaczają, że to przejaw rosnącego znaczenia Państwa Środka. Z kolei serbski analityk wojskowy Aleksandar Radić przyznał, że w ten sposób Chiny przeprowadzają demonstrację siły.Po drugie, według "Associated Press" Zachód obawia się, że gromadzenie broni na Bałkanach może zagrozić kruchemu pokojowi w regionie, który od dawna uważany jest za niespokojny. Szczególnie narażone może być Kosowo, które oderwało się od Serbii w 2008 roku. Serbia, Rosja i Chiny nigdy nie uznały nowo powstałego kraju.Prezydent Serbii niedawno skarżył się również na działania sąsiadujących państw należących do NATO. Vučić nie był zadowolony, że nie chcą one zezwolić na loty transportowe nad terytorium Serbii. Związane to było z napaścią Rosji na Ukrainę.Media społecznościowe obiegło zdjęcie wykonane w sobotę 9 kwietnia na lotnisku w stolicy Serbii. Zauważono na nim sześć samolotów transportowych chińskich sił powietrznych Y-20, które, jak donoszą media, przewiozły systemy rakiet ziemia-powietrze HQ-22.Eksperci uważają, że broń, która została dostarczona, to zestawy przeciwlotnicze HQ-22. Chiński system jest porównywany do amerykańskiego systemu Patriot i rosyjskich systemów S-300, ma jednak nieco mniejszy zasięg.
Rosja znalazła nowy sposób, aby obejść zachodnie sankcje. O pomoc w dostarczeniu mikrochipów zwróciła się do Chin. Członek zarządu Narodowego Systemu Płatności Kartą (NSPK) oznajmił, że już trwa proces certyfikacji.Tymczasem Unia Europejska zapowiada kolejne sankcje, które znów uderzą w rosyjską bankowość. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.