Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Chiny

Chiny

Pilne
20.07.2024 10:00 Wielka tragedia. Most runął do rzeki, nie żyje co najmniej 11 osób. Trwa poszukiwanie zaginionych

Co najmniej 11 osób zginęło w wyniku zawalenia się mostu autostradowego na północnym zachodzie Chin — informują chińskie media. Trwa akcja poszukiwawcza.

pandy
09.05.2024 09:22 Skandal w chińskim zoo. Udawały pandy, ludzie szybko się połapali

Niecodzienny zabieg właściciela zoo w Chinach wywołał niemały skandal. Chcąc przyciągnąć większą liczbę zwiedzających, zdecydowano o zaangażowaniu psów. Te miały udawać… pandy, których brakowało w ogrodzie. Stylizacja wykonana przez pracowników zoo nie była jednak wystarczająco przekonująca.

Tajwan - trzęsienie ziemi
03.04.2024 13:13 Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Nie żyje 7 osób, setki rannych

W środowy poranek Tajwanem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. Szacuje się, że magnituda wyniosła nawet 7,7 w skali Richtera. Zdaniem władz to najsilniejsze od 25 lat wstrząsy. Zginęło co najmniej 7 osób, rannych może być nawet 700.

szkoła
24.01.2024 15:28 Skandal w trakcie lekcji. Nauczyciel kazał uczniom recytować porażającą "przysięgę"

Skandal w szkole średniej w chińskiej prowincji Henan. Nauczyciel z placówki został zawieszony po tym, jak do sieci wyciekło nagranie z jego udziałem. Okazało się bowiem, że mężczyzna ma nietuzinkowe metody nauczania i mobilizowania uczniów. Podczas lekcji kazał im powtarzać na głos i przepisywać “przerażającą przysięgę”.

znicz
27.10.2023 11:48 Nie żyje były premier Chin. Li Keqiang zmarł nagle w wieku 68 lat

Przykre wiadomości ze świata polityki. W piątek 27 października światowe media poinformowały o śmierci byłego premiera Chin Li Keqianga. Dawny polityk Komunistycznej Partii Chin zmarł na atak serca w wieku 68 lat. Uznawany był za największego promotora reform gospodarczych w Państwie Środka.

para młoda
30.08.2023 13:26 Chiński rząd zapłaci parom za małżeństwo. Stawka zadziwia, podobnie jak wymagania

Śmiały pomysł na poprawę sytuacji demograficznej w Chinach. Agencja Reutera donosi, że tamtejszy rząd chce płacić parom, które zdecydują się zawrzeć związek małżeński. Oczywiście, program nie jest skierowany do wszystkich i aby dostać pieniądze trzeba spełniać konkretne kryteria. Te wydają się być mocno kontrowersyjne.

Liderzy państw BRICS na szczycie w RPA
26.08.2023 22:07 BRICS rzuca rękawice państwom Zachodu. Czy podważy światowy porządek? [OPINIA]

Podczas szczytu w RPA, przywódcy państw BRICS zdecydowali o rozszerzeniu grupy o kolejne sześć państw: Iran, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopię, Egipt oraz Argentynę. Tym samym rywalizacja pomiędzy państwami Zachodu a Globalnego Południa nabiera na sile. Chiny i Rosja potwierdzają z kolei, że głównym celem ich polityki jest zmiana światowego porządku. Czy jednak BRICS, poszerzone o kolejne państwa, jest realną alternatywą dla dominacji Zachodu w światowej polityce? 

katastrofa budowlana w Chinach
24.07.2023 14:02 Dach gimnazjum w jednej chwili runął im na głowę. Nie żyje 11 osób, są też ranni

11 osób nie żyje, cztery zostały ranne. To tragiczny bilans katastrofy budowlanej w gimnazjum w prowincji Heilongjiang na północnym zachodzie Chin. Miejscowe służby badają sprawę, ale wszystko wskazuje na to, że do zawalenia się dachu budynku doszło w wyniku napęcznienia położonego na dachu perlitu. Kierownicy odpowiedzialnej za to firmy budowlanej zostali już aresztowani.

wybuch
01.07.2023 18:40 Gigantyczny wybuch, czarny dym sparaliżował miasto. Nagranie budzi grozę

Na terenie zakładu chemicznego znajdującego się w mieście Guixi, w południowo-wschodnich Chinach, doszło do gigantycznej eksplozji. Dramatyczne nagranie z miejsca wybuchu obiegło sieć internetową. Całe miasto spowił gęsty, czarny dym.

pożar
22.06.2023 10:11 Wybuch gazu w restauracji. Nie żyje co najmniej 38 osób

Chiny. W restauracji w mieście Yinchuan na północnym zachodzie doszło do tragicznej w skutkach eksplozji gazu. W jej wyniku zginęło co najmniej 38 osób, siedem zostało rannych. Liczba ofiar jednak może być większa. Jedna osoba jest w stanie krytycznym. 

Antony Blinken w podróży do Chin
17.06.2023 18:55 Sekretarz stanu USA leci do Chin. Wizyta o wielkiej wadze dla światowego bezpieczeństwa

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w niedzielę (18.06) przyleci do Pekinu, aby wziąć udział w rozmowach z najwyższymi przedstawicielami chińskich władz. To pierwsza taka podróż od pięciu lat i może mieć ona decydujące znaczenie dla światowego bezpieczeństwa. 

pokój hotelowy drzwi
04.05.2023 15:54 Poczuł dziwny zapach w pokoju hotelowym. Pracownicy zajrzeli pod łóżko, zaroiło się od służb

Makabryczne odkrycie w pokoju hotelowym. Mężczyzna wchodząc do wynajętego apartamentu w Tybecie, momentalnie zwrócił uwagę na dziwny zapach. Poprosił o zmianę pokoju. Po pewnym czasie pod łóżkiem odkryto zwłoki. Sprawę Pan Zhang nagłośnił w internecie. Hotel początkowo zaprzeczał,  jednak o zdarzeniu zrobiło się głośno, gdy zainteresowały się nim media.  

Chińskie myśliwce nad Tajwanem
09.04.2023 15:19 Chiny wysłały myśliwce i okręty w stronę Tajwanu. Symulowały próbę okrążenia wyspy

Chiny prowadzą trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. W okolicach wyspy pojawiło się dziewięć chińskich okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwce i bombowce. Tajwańskie ministerstwo obrony przekazało, że komunistyczne Chiny symulowały próbę okrążenia terytorium kraju.

None
22.03.2023 22:54 Xi Jinping w Rosji. Czy sojusz Rosji z Chinami jest możliwy? [OPINIA]

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej zakończył dzisiaj swoją wizytę w Moskwie, którą z pewnością obserwował cały świat. Rozwijające się partnerstwo Moskwy z Pekinem niepokoi świat Zachodu ze Stanami Zjednoczonymi na czele, jednak czy można je już nazwać sojuszem? Wydaje się, że smok prędzej połknie niedźwiedzia, niż go przytuli.  

Wiewiórka
15.02.2023 14:01 Chiny: Oddział policji wyszkolił wiewiórki do wykrywania zapachu narkotyków. "Drużyna R. R." w akcji?

Pracownicy oddziału policji w Chinach twierdzą, że z powodzeniem wyszkolili wiewiórki w wykrywaniu zapachu narkotyków. Funkcjonariusze twierdzą, że wyostrzony zmysł węchu sprawia, że doskonale nadają się one do tego zadania.

jiang zemin
30.11.2022 23:09 Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Jiang Zemin, były prezydent Chin zmarł w środę w wieku 96 lat w Szanghaju. Pełnił funkcję prezydenta od 1993 do 2003 roku. Z kolei od 1989 roku piastował de facto najwyższe stanowisko w Chinach, czyli szefa rządzącej Partii Komunistycznej. Lata jego panowania przypadają na okres chińskiego, szybkiego wzrostu gospodarczego.

protesty w chinach
29.11.2022 14:18 Protesty w Chinach przeciwko obostrzeniom Covid-19. Eksperci ocenili ich skuteczność

Protesty w Chinach zapoczątkował problematyczny pożar w mieście Urumczi, podczas którego dostęp do pomocy był utrudniony przez obostrzenia Covid-19. Coraz więcej Chińczyków ma dość polityki antycovidowej władz. Protestujący wychodzą na ulicę, a symbolem ich sprzeciwu jest pusta kartka formatu A4. Część międzynarodowych analityków wieszczy głębokie zmiany w kraju Xi Jinpinga, jednak eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych są nieco bardziej sceptyczni. Studzą nastroje, obrazując to logicznymi argumentami.

Chiny: Ogromny pożar fabryki. Nie żyje co najmniej 38 osób, doszło do zatrzymań
22.11.2022 08:46 Chiny: Ogromny pożar fabryki. Nie żyje co najmniej 38 osób, to nie był wypadek

Pożar w chińskiej fabryce w mieście Anyang. Lokalne władze informują o co najmniej 38 ofiarach, dwóch rannych i dwóch osobach zaginionych. Przyczyna tragedii jest wyjaśniana. Służby wszczęły dochodzenie i zatrzymały pierwsze osoby "podejrzane o popełnienie przestępstwa".

Morawiecki
04.11.2022 11:09 Hiszpania częściowo zamyka przestrzeń powietrzną. Szczątki chińskiej rakiety spadają nad Europą

Hiszpańskie lotniska zamykają swoją przestrzeń powietrzną z powodu niekontrolowanej chińskiej rakiety, która spada na ziemie. Hiszpańscy kontrolerzy ruchu lotniczego poinformowali, że otrzymali informacje o niekontrolowanym ponownym wejściu chińskiej rakiety w atmosferę Ziemi.

Putin
03.06.2022 22:18 Chiny ignorują Rosję. Między mocarstwami rośnie coraz większe "napięcie"

Relacje chińsko-rosyjskie stoją pod coraz większym znakiem zapytania. Informator amerykańskiego dziennika reprezentujący władze Chin twierdzi, że stosunki między mocarstwami są "napięte". Podczas gdy Rosja oczekuje, że Chiny zaoferują jej nowe formy wsparcia ekonomicznego, Chiny patrzą uważnie na zachodnie sankcje i nie chcą się narażać.

Duda
27.05.2022 16:12 Chińskie media obrały za swój nowy cel Andrzeja Dudę. Propaganda sugeruje, że prezydent "mobilizuje wojska"

Fałszywe nagranie z Andrzejem Dudą obiegło chińskie media. Prezydent - według napisów po chińsku - zapowiada na nim mobilizację polskiego wojska i wysłanie go do Ukrainy. Film jest opatrzony nieprawdziwym komentarzem: "Polska wkroczy do Ukrainy i przyłączy się do ukraińskiego oporu wojskowego!".Materiał trafił do sieci 8 maja br. na portal Weibo i chiński odpowiednik TikToka, platformę Douyin. Na pierwszej z platform nagranie wciąż jest dostępne, z drugiej zniknęło.

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News, SAUL LOEB/AFP/East News
24.05.2022 17:47 Pierwsze rosyjsko-chińskie manewry od wybuchu wojny. Prowokacja wymierzona w USA?

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze ćwiczenia wojskowe od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Samoloty wojskowe zbliżyły się do przestrzeni powietrznej Japonii. W tym samym czasie w Tokio przebywał prezydent USA Joe Biden. Informację o rosyjsko-chińskich manewrach jako pierwszy podał portal Sky News, powołując się na anonimowe źródła cytowane przez "New York Times". Później potwierdziła to zarówno strona chińska, jak i japońska.

Chiny
10.04.2022 22:36 Chiny w tajemnicy wysłały rakiety do Serbii. Zachód obawia się jednego

Trzeba również pamiętać, że Serbia i Rosja są bliskimi sojusznikami. Chociaż kraj ten ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, a także głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi atak na Ukrainę, to jednak Belgrad odmówił przyłączenia się do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji.Six Chinese made Yun-20 PLA giant aircraft flew to the air force base in Belgrade via Istanbul. Six, together! Showing the ability of Chinese Air force. They delivered FK-3 missiles made by China to Serbia which using to defence the invasion of NATO. pic.twitter.com/3v5JnIvmUt— James Huang 曾璜 (@JamesHu87861349) April 10, 2022 Operacja miała charakter niejawny, a więc żadna ze stron oficjalnie nie potwierdziła, że takie zdarzenie miało miejsce. Jednak prezydent Serbii Aleksandar Vučić przyznał, że dostawa broni miała miejsce, a nowy nabytek serbskiego wojska zaprezentowany zostanie we wtorek lub środę. Według jego słów, zakup ten uzgodniony został jeszcze w 2019 roku.Dostawa chińskiego uzbrojenia do europejskiego kraju jest niepokojąca z kilku powodów. Po pierwsze, eksperci zaznaczają, że to przejaw rosnącego znaczenia Państwa Środka. Z kolei serbski analityk wojskowy Aleksandar Radić przyznał, że w ten sposób Chiny przeprowadzają demonstrację siły.Po drugie, według "Associated Press" Zachód obawia się, że gromadzenie broni na Bałkanach może zagrozić kruchemu pokojowi w regionie, który od dawna uważany jest za niespokojny. Szczególnie narażone może być Kosowo, które oderwało się od Serbii w 2008 roku. Serbia, Rosja i Chiny nigdy nie uznały nowo powstałego kraju.Prezydent Serbii niedawno skarżył się również na działania sąsiadujących państw należących do NATO. Vučić nie był zadowolony, że nie chcą one zezwolić na loty transportowe nad terytorium Serbii. Związane to było z napaścią Rosji na Ukrainę.Media społecznościowe obiegło zdjęcie wykonane w sobotę 9 kwietnia na lotnisku w stolicy Serbii. Zauważono na nim sześć samolotów transportowych chińskich sił powietrznych Y-20, które, jak donoszą media, przewiozły systemy rakiet ziemia-powietrze HQ-22.Eksperci uważają, że broń, która została dostarczona, to zestawy przeciwlotnicze HQ-22. Chiński system jest porównywany do amerykańskiego systemu Patriot i rosyjskich systemów S-300, ma jednak nieco mniejszy zasięg.

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
05.04.2022 21:05 Rosja chce ominąć zachodnie sankcje z pomocą Chin. Trwa ustalanie szczegółów

Rosja znalazła nowy sposób, aby obejść zachodnie sankcje. O pomoc w dostarczeniu mikrochipów zwróciła się do Chin. Członek zarządu Narodowego Systemu Płatności Kartą (NSPK) oznajmił, że już trwa proces certyfikacji.Tymczasem Unia Europejska zapowiada kolejne sankcje, które znów uderzą w rosyjską bankowość. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Xi Jinping Putin
01.04.2022 22:23 Chiny: "Nie" dla sankcji nakładanych na Rosję przez UE. "Konflikt to wina USA"

Od początku napaści Rosji na Ukrainę, Chiny negują nakładanie na agresora sankcji gospodarczych. Podczas ostatniego szczytu z Unią Europejską doszło do kolejnego zgrzytu. Według przedstawicieli rządu Xi Jinpinga - takie działania nie mają podstaw w prawie międzynarodowym.Sprawę sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję poruszył podczas szczytu z przedstawicielami Unii Europejskiej Dai Bing, ambasador Chin przy ONZ.Przekonywał on uczestników obrad Rady Bezpieczeństwa, że takie działania przyczynią się do pogorszenia się jakości życia samych Rosjan i tym samym wygenerują nowe problemy humanitarne.W wirtualnym spotkaniu brali udział m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, a także szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borell. Chiny reprezentował Zhao Lijian, rzecznik chińskiego MSZ, który odmówił zapewnienia w imieniu Pekinu, że rząd chiński będzie dążył do zakończenia wojny.- Chiny nie pochwalają rozwiązywania problemów za pomocą sankcji, a jeszcze bardziej sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom i długiej jurysdykcji, które nie mają podstaw w prawie międzynarodowym - przekazał Zhao Lijian.Rzecznik chińskiego MSZ porównał także, że stosunek państw Unii Europejskiej do Rosji wygląda obecnie tak jak samo jak stosunek Zachodu do Wschodu w trakcie zimnej wojny. Według niego, za wydarzenia na Ukrainie odpowiedzialność ponoszą Stany Zjednoczone, które są "winowajcą i głównym inicjatorem kryzysu".Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Krzysztof Jackowski opowiedział o swojej wizji na kwiecień 2022. Pojawić mają się nowe problemyTajemnicze bransoletki na rękach Andrzeja Dudy. Wiemy, co oznaczająWiktory 2021: Wielka wpadka organizatorów. Niepełnosprawna blogerka odebrała nagrodę pod scenąŹródło: goniec.pl, o2.pl

Flickr/UN Geneva, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
31.03.2022 16:45 Kuriozalne oświadczenie Ławrowa. Chce stworzyć "demokratyczny porządek światowy" z Chinami

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi w Tunxi. We wspólnym oświadczeniu politycy zapowiedzieli "rozszerzenie strategicznego partnerstwa Rosji i Chin". Szef rosyjskiego resortu zapewnił, że Rosjanie i Chińczycy "będą dążyć do stworzenia sprawiedliwego i demokratycznego porządku światowego".To nie pierwsze absurdalne słowa Siergieja Ławrowa. O tym, co mówił o bombardowaniu szpitala dziecięcego w Mariupolu pisaliśmy w tym artykule.

Qin Gang
20.03.2022 23:44 Chiny zajęły stanowisko ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę. Padły stanowcze deklaracje

Ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych podkreślił, że jego kraj popiera pokój i sprzeciwiają się wojnie na terenie Ukrainy. Dyplomata poinformował również, że doniesienia o tym, jakoby Chiny wysyłały pomoc wojskową Federacji Rosyjskiej, są dezinformacją. W niedzielę ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Gang na antenie telewizji CBS ustosunkował się do zarzutów, jakoby jego kraj wysyłał pomoc wojskową dla Władimira Putina. Podkreślił również, że Chiny popierają pokój i nie chcą dalszej eskalacji konfliktu.Qin Gang zapewnił również, że piątkowa rozmowa prezydentów Chin i USA, Xi Jinpinga oraz Joe Bidena, była „szczera, głęboka i konstruktywna”. - Nienawidzimy, gdy sytuacja na Ukrainie dochodzi do takiego stanu i wzywamy do zawieszenia broni - mówił.

Ujgurzy
20.03.2022 01:15 Obozy koncentracyjne są milimetry od Twojej skóry

Dla 10 milionów Ujgurów strach jest elementem życia tak naturalnym jak wschodzące nad górami Tienszanu słońce. To mieszkańcy podbitego przez Chiny Wschodniego Turkiestanu, których chińskiemu reżimowi wciąż nie udało się ograbić z resztek narodowej tożsamości. Komunistyczna Partia Chin zabiera im więc to, co jest w stanie - bezpieczeństwo, godność, rodziny i życia, zastępując je przymusową sterylizacją oraz torturami w rządowych obozach. Tych, których jeszcze nie zamknięto, śledzą miliony ulicznych kamer.Części Ujgurów udało się uciec z kraju. Trafili do Europy i żyją wśród nas.

  • 1
  • 2