Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Chiński rząd zapłaci parom za małżeństwo. Stawka zadziwia, podobnie jak wymagania
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 30.08.2023 13:26

Chiński rząd zapłaci parom za małżeństwo. Stawka zadziwia, podobnie jak wymagania

para młoda
Pixabay/Pexels

Śmiały pomysł na poprawę sytuacji demograficznej w Chinach. Agencja Reutera donosi, że tamtejszy rząd chce płacić parom, które zdecydują się zawrzeć związek małżeński. Oczywiście, program nie jest skierowany do wszystkich i aby dostać pieniądze trzeba spełniać konkretne kryteria. Te wydają się być mocno kontrowersyjne.

Chiny walczą z niską dzietnością

O sprawie możemy przeczytać na łamach “Super Expressu”, który donosi, że w chiński rząd jest bardzo zdeterminowany, by namówić swoich obywateli na posiadanie potomstwa.

Państwowe media przekazują, że wskaźnik urodzeń osiągnął tam w minionym roku rekordowo niski poziom 1,09, Jeśli zaś chodzi o zawieranie małżeństw, średnia wieku to już 28,6 lat, czyli o cztery lata więcej niż przed 13 laty. W 2022 roku odnotowano również najmniej od 1968 roku nowych małżeństw.

W związku z tym władze powiatu Changshan w prowincji Zhejiang wpadły na pomysł, który tylko z pozoru wydaje się nam być znajomy. Tak, chcą rozdawać pieniądze. Stawiają jednak dość specyficzne wymagania i jeszcze bardziej kontrowersyjnie je uzasadniają.

Osiem gwiazdek na grobie nauczycielki. Cmentarz reaguje, rodzina nie ustąpi

Tylko 560 złotych, a wymagania wysokie

Młodzi Chińczycy mają poczuć się zmotywowani do zawarcia związku małżeńskiego dzięki nagrodzie pieniężnej, jaką jest 1000 juanów, czyli przeliczając na naszą walutę, ok. 560 złotych.

Co więcej, panna młoda nie może mieć więcej niż 25 lat, bo tylko wówczas jest gwarancja, że “zdąży urodzić wiele dzieci”. Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, iż na wielki wysyp nowych małżeństw, mimo wprowadzenia programu, wcale się nie zanosi. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Młodzi Chińczycy nie ufają państwu

W Państwie Środka od lat panuje wielki problem z postrzeganiem roli kobiety, przeciwko czemu młode Chinki coraz częściej się buntują. Szczególnie niepokojące dla nich wydają się być zwłaszcza wszędzie panująca dyskryminacja płciowa i tradycyjne stereotypy dotyczące kobiet opiekujących się gromadami dzieci.

Wiele pań czuje się zniechęconych do posiadania dzieci także dlatego, że koszty opieki nad maluchami są dość wysokie, a ponadto posiadanie potomstwa wymusza przerwanie, a czasem też i rezygnację z kariery zawodowej.

Do zapaści w zawieraniu małżeństw przyczyniają się ponadto niskie zaufanie do państwa i obawy o kondycję chińskiej gospodarki.

Źródło: SE, Reuters