Goniec.pl > Życie > 230 zł miesięcznie do emerytury. Pieniądze trafią tylko do niektórych seniorów
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 29.08.2023 20:17

230 zł miesięcznie do emerytury. Pieniądze trafią tylko do niektórych seniorów

pieniądze
goniec.pl

Dodatkowe pieniądze do emerytury dla seniorów. Możesz dostawać nawet 230 zł miesięcznie aż do końca życia. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy emeryt może liczyć na to świadczenie dodatkowe. Mowa o osobach, które pracowały w dwóch konkretnych zawodach.

Pieniądze dla emerytów: komu należy się świadczenie ratownicze?

Pieniądze to kwestia ważna nie tylko dla emerytów. Dodatkowe świadczenie w dobie szalejącej inflacji jest niczym spełnienie marzeń osób planujących miesięczny budżet.

Dodatkowe świadczenie należy się konkretnym emerytom. Mowa o świadczeniu ratowniczym, czyli aż 230 zł miesięcznie do końca życia. Rocznie daje to aż 2760 zł ekstra pieniędzy rocznie. Pod koniec lipca zniesione zostało opodatkowanie tego świadczenia, a więc cała kwota trafia do emeryta. Komu należy się świadczenie ratownicze?

Osiem gwiazdek na grobie nauczycielki. Cmentarz reaguje, rodzina nie ustąpi

Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Od grudnia 2021 r. można ubiegać się o dodatkowe pieniądze, które trafiać będą do kieszeni emeryta dożywotnio. 230 zł należy się osobom, które pracowały jako strażacy w ochotniczej straży pożarnej, lub jako ratownicy górscy.

Zanim zaczniesz liczyć dodatkowe pieniądze wysyłane razem z emeryturą, warto zwrócić uwagi na przepisy regulujące należność świadczenia ratowniczego. Nie wystarczy samo członkostwo w strukturach OSP.

230 zł miesięcznie do końca życia, ci emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

230 zł miesięcznie otrzymają tylko ci strażacy ochotnicy, którzy przepracowali w OSP 25 lat. W przypadku strażaczek narzucony staż pracy jest krótszy i wynosi on 20 lat. Dodatkowo konieczne jest branie udziału w akcjach oraz działaniach ratowniczych.

Co zrobić, aby dodatkowe pieniądze zaczęły wpływać na konto? Emeryt musi zdobyć potwierdzenie swojej działalności przynajmniej od trzech osób. Oświadczenia te muszą być pisemne. Dodatkowo jedna z tych osób musi być osobą pełniącą (obecnie lub w przeszłości) funkcje publiczne. Może być to również świadek pracujący w administracji samorządowej.

Dodatkowo konieczne jest złożenie specjalnego wniosku o wypłacanie 230 zł dodatku do emerytury. Co ważne, dokument ten nie jest składany w ZUS-ie, a na ręce powiatowego lub miejsc ego komendanta PSP.

Źródło: biznes.interia.pl