Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burza po słowach Mariana Banasia na temat Konfederacji. "Potrzebne jest wsparcie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 27.07.2023 13:31

Burza po słowach Mariana Banasia na temat Konfederacji. "Potrzebne jest wsparcie"

Marian Banaś
Michal Zebrowski/East News

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zabrał głos ws. potrzeby poparcia ważnej zmiany przez Konfederację. Eksperci zarzucają mu pośrednie poparcie tego ugrupowania poprzez zorganizowanie konferencji ze Sławomirem Mentzenem.

Marian Banaś o Konfederacji

Wystąpienie prezesa NIK-u w TVN24 doprowadziło do wrzawy. Internauci odnoszą się do zapowiedzianej wspólnej konferencji ze Sławomirem Mentzenem. Pojawiła się także kwestia liczby rakiet uwzględnionych w raporcie dotyczącym szczątków znalezionych w podbydgoskim lesie.

Jak tłumaczył Marian Banaś, potrzebne jest "wsparcie wszystkich sił politycznych, żeby zmienić ustawę o NIK i wzmocnić jej uprawnienia". - Powinniśmy uzyskać poparcie od każdego, kto takiego poparcia nam chce udzielić. Ja liczę na to, że również pozostałe partie polityczne i siły polityczne udzielą poparcia Najwyższej Izbie Kontroli, bo to jest w tej chwili jedyny organ, który broni praworządności i demokracji w tym kraju - stwierdził.

Prowadząca zwróciła uwagę, że Mentzen nie jest posłem. - Ale reprezentuje poważną siłę polityczną. [...] Konfederacja zadeklarowała takie wsparcie i dlatego zdecydowałem się na taką konferencję i szczegóły przedstawimy na tej konferencji jeszcze dzisiaj o godzinie 12.30 - zapowiedział szef NIK-u.

Ewa Błaszczyk potwierdziła nowe informacje o córce. Doniesienia ze szpitala okazały się prawdą

Eksperci nie zostawili na prezesie NIK-u suchej nitki

Do zapowiedzi Mariana Banasia o wspólnej konferencji ze Sławomirem Mentzenem odniósł się Maciej Bąk z Radia Zet. Ocenił to jako "pośrednie udzielenie poparcia Konfederacji przez prezesa NIK". - A więc faktycznie dziś prezes NIK pośrednio udzieli poparcia Konfederacji. W nieźle porąbanych czasach żyjemy. Choć czego innego w sumie mamy się po takim akurat prezesie NIK spodziewać… - napisał.

- Dramat NIK polega na tym, że Marian Banaś robi dobrą robotę głównie dlatego, że uniezależnił się od Jarosława Kaczyńskiego. Jednak powinien być całkowicie apartyjny - tego typu konferencje uderzają w autorytet całej instytucji - napisał z kolei politolog Stefan Sękowski.

Banaś skomentował też sprawę rakiety pod Bydgoszczą

Marian Banaś odniósł się na antenie TVN24 także do znalezionych w podbydgoskim lesie szczątków rosyjskiej rakiety CH-55. Prezes NIK-u przyznał, że "mamy tutaj sytuację skandaliczną".

- Marian Banaś mówi w TVN24 o tym, że służby specjalne przepytują i blokują kontrolerów NIK w sprawie rakiety pod Bydgoszczą, i że to skandal. Czy to dlatego, że były więcej niż jedna rakieta? Raport z kontroli zgodnie z ustaleniami radia TOK FM za kilka tygodni - skomentował Szymon Kępka z wymienionej rozgłośni radiowej.

Źródło: TVN, Twitter