Goniec.pl
Parafie będą łączone, mszy będzie mniej. Mała rewolucja w Kościele, brakuje księży

Unsplash.com/Saint John's Seminary

Brakuje księży, więc 6 parafii zostanie połączonych. "Przyniesie to zmniejszenie liczby mszy świętych"

31 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Wierni dwóch parafii będą musieli się dzielić jednym proboszczem - przekazał biskup Andrzej Czaja. W Polsce zaczyna brakować księży i hierarchowie zmuszeni są do zmniejszenia ilości parafii. Tylko w diecezji opolskiej 6 z nich zostanie połączonych. To początek krachu polskiego Kościoła katolickiego?

- Już w tym roku, nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii - napisał w odezwie do wiernych biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja.

6294546e21df6 o large

Pożar na terenie sortowni śmieci w Promniku. Płonie toksyczny materiał, służby alarmują

CZYTAJ DALEJ

Hierarcha zwrócił się do wiernych ze smutną wiadomością przy okazji tegorocznych święceń kapłańskich. 4 czerwca święcenia w tym regionie przyjmie zaledwie 8 diakonów. To zdecydowanie za mało, by zaspokoić potrzeby Kościoła. Wierni muszą przygotować się na małą rewolucję.

Parafie będą łączone, bo brakuje księży

Wierni z diecezji opolskiej przy okazji święceń kapłańskich usłyszeli od swojego biskupa gorzkie słowa. - W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych! - stwierdził w odezwie bp Andrzej Czaja.

Duchowny przytoczył dane. W seminarium znajduje się 28 kleryków z diecezji opolskiej, 14 z diecezji gliwickiej oraz 1 kleryk z afrykańskiego Togo. Według wyliczeń biskupa diecezjalnego święcenia ostatecznie przyjmuje zaledwie połowa kleryków.

- Można przyjąć, że nasze prezbiterium do roku 2027 wzbogaci się o 14 kapłanów. Tymczasem ze względu na ukończenie 75 roku życia do 2030 roku odejdzie na emeryturę 72 kapłanów - przekazał parafianom w swojej diecezji biskup. Dodał, że nie można wykluczyć tragicznych śmierci i chorób, które uniemożliwia dalszą posługę większej ilości duchownych.

Już w 2022 r. parafie w diecezji opolskiej borykają się z niezapełnionymi wakatami. Biskup wyznał, że sytuacja ta zmusiła go do wręcz historycznej decyzji. 6 parafii zostanie połączonych i będą oni dzielić się jednym proboszczem. Znaczy to, że ksiądz będzie miał pod sobą dwie jednostki.

Pijany ksiądz odprawiający pogrzeb ukarany, kuria wydała komunikat

Pijany odprawiał pogrzeb. Jest decyzja ws. księdza z Wielkopolski, kuria wydała komunikat

CZYTAJ DALEJ

Wierni będą musieli pomagać w parafii, a mszy w kościołach będzie mniej

Łączenie parafii z powodu zbyt małej ilości duchownych to nie tylko synonim podwójnej pracy dla części księży prowadzących dwie parafie. To również ogromne zmiany dla samych wiernych.

- Przyniesie to (połączenie parafii - przyp. red.) pewien uszczerbek dla życia i funkcjonowania parafii, m.in. zmniejszenie liczby Mszy św., aby proboszcz mógł podołać obowiązkowi sprawowania liturgii w drugiej parafii - poinformował bp Andrzej Czaja.

Biskup diecezji opolskiej zwrócił się do świeckich wiernych, aby ci pomogli swoim kapłanom i zaangażowali się aktywnie w życie swojej parafii. Wsparcie ze strony parafian w połączonych jednostkach będzie kluczowe. - Podejmiemy trud zaradzania naszej biedzie - zaapelował biskup Czaja w swojej odezwie.

PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Sprawdziliśmy, czym handluje o. Rydzyk. Magnes z lamą i dekoder to dopiero początek

O. Tadeusz Rydzyk znany jest z żyłki do biznesu. Sprawdziliśmy, czym zakonnik handluje w sklepie internetowym swojej fundacji Lux Veritatis. Przyznać trzeba, że w asortymencie nie brakuje prawdziwych "perełek".

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Szósty pakiet sankcji UE: najsłynniejsza kochanka Putina na liście

  • Ukraińskie statki zablokowane w portach, miliony ton żywności nie może wyruszyć. Termin: dwa tygodnie

  • Kukiz: "Chciałbym, żeby mężowie moich córek, w przypadku zagrożenia gwałtem, mogli zastrzelić sołdata"

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Nicole Sochacki-Wójcicka, Mama Ginekolog, afera, instagram

Wiadomości

Ostra reakcja NFZ na wywody Mamy Ginekolog. Celebrytka ma problem

Czytaj więcej >
Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjanci wykryli u niego 1,5 promila alkoholu. Kierowca autobusu schwytany przez policjantów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policjant z Zawiercia, który zginął w wypadku był pijany. Zadziwiające wyniki badań

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Zaginiony Łukasz z Białegostoku nie żyje. Miał 31 lat

Czytaj więcej >