Goniec.pl
Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany

Autorstwa Stanislao z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7125219

Bp Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Watykan

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy został ukarany przez Stolicę Apostolską. Zakazy uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych Komisji Episkopatu Polski to efekt zakończenia postępowania w sprawie zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych. Hierarcha miał tuszować czyny, których dopuszczał się wobec nieletnich proboszcz parafii w Międzybrodziu Bialskim.

Komunikat w sprawie ukarania biskupa Tadeusza Rakoczego został przekazany w piątek 28 maja przez Archidiecezję Krakowską. W lakonicznym oświadczeniu poinformowano, że Stolica Apostolska zakończyła postępowanie, podczas którego badała doniesienia na temat hierarchy.

Biskup Tadeusz Rakoczy został ukarany

- Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu propio papieża Franciszka [...] Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich - czytamy.

W wyniku zakończenia dochodzenia Watykan podjął wobec biskupa Tadeusza Rakoczego decyzję o zakazie uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych. Hierarsze nie wolno brać udziału także w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski.

Tadeusz Rakoczy otrzymał nakaz „prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy” oraz wypłaty z prywatnych funduszy „odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Św. Józefa, powołanej przez KEP, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć”.

- Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską - odniosła się do sprawy diecezja bielsko-żywiecka.

W ubiegłym roku na łamach portalu Onet pojawiły się teksty, w których Janusz Szymik, ofiara wykorzystywania seksualnego, opowiadał o okrutnych czynach, których miał doświadczyć ze strony proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim Jana W. Mężczyzna twierdził, że nie otrzymał wówczas żadnej pomocy ze strony władz kościelnych.

Pokrzywdzony postanowił skontaktować się z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który miał umówić się na oficjalne spotkanie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem, podczas którego wręczył mu list, w którym opisał konkretne przypadki księży dopuszczających się molestowania nieletnich.

Były sekretarz Jana Pawła II po opublikowaniu tekstu Onetu wydał oświadczenie, w którym wyraził ubolewanie „wobec ogromnej krzywdy, która została wyrządzona Panu Januszowi Szymikowi” i zapowiedział, że podejmie kroki mające na celu umówienie osobistego spotkania z ofiarą proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim. Twierdził również, że wcześniej nie otrzymał dokumentów w tej sprawie.

Janusz Szymik wystosował specjalny list do papieża Franciszka, w którym poprosił o powołanie niezależnej komisji. Watykan postanowił przeprowadzić śledztwo, w wyniku którego ukarano biskupa Tadeusza Rakoczego. Niestety, oskarżenia o zaniedbanie skierowane w stronę Stanisława Dziwisza wciąż nie zostały zweryfikowane.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

  • Zadali Elżbiecie Witek pytanie o KRS. Ratowała się ucieczką

  • Katarzyna Dowbor doniosła na uczestników programu „Nasz nowy dom” służbom. Źle traktowali psa

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >