Goniec.pl
obostrzenia już dziś

Unsplasch.com/Kevin Curtis (zdjęcie ilustracyjne)

Już dziś wchodzą w życie kolejne zmiany w obostrzeniach

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Już w piątek 28 maja znacznie zmieniają się obostrzenia sanitarne. Rząd realizuje przedstawiony wcześniej harmonogram i łagodzi kolejne restrykcje. Polacy będą mogli między innymi siadać w środku lokali gastronomicznych i korzystać z basenów oraz siłowni, choć nadal pod pewnymi warunkami. Co ciekawe, zmiany dotyczą także kasyn.

Polaków już od dziś (28 maja) czeka łagodzenie obostrzeń. Trzecia fala zarażeń wygasa dynamicznie, co podczas ostatniej konferencji potwierdzili politycy Prawa i Sprawiedliwości. W dodatku minister zdrowia oświadczył, że kolejne spotkanie prasowe dotyczące luzowania restrykcji sanitarnych ma się odbyć jeszcze w maju.

Piątkowe łagodzenie obostrzeń dotyczy przede wszystkim lokali gastronomicznych oraz miejsc rekreacji – klubów fitness, siłowni oraz basenów. Ta część przedsiębiorców już od dawna domagała się pozwolenia na prowadzenie działalność w reżimie sanitarnym. Od 28 maja zmiany dotkną także kasyna.

Nowe obostrzenia już od dzisiaj

Łagodzenie obostrzeń sanitarnych przed weekendem oznacza przede wszystkim większą swobodę w życiu społecznym. Klienci lokali gastronomicznych będą mogli już nie tylko spędzać czas w przylegających do nich ogródkach. Właściciele będą mogli przyjmować ich też wewnątrz restauracji, barów czy kawiarni.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, które weszło w życie 15 maja, w środku lokali gastronomicznych będzie dostępne maksymalnie 50 procent miejsc. Konieczne będzie również zachowanie dystansu między stolikami – goście będą mogli zajmować co drugi, w dodatku muszą być od siebie oddalone o co najmniej 1,5 metra.

[EMBED-243]

Warto też pamiętać, że konsumenci, którzy zdecydują się odwiedzić lokale, będą musieli mieć na sobie maseczki ochronne, które następnie będą mogli zdjąć, siadając przy stoliku. Zasada ta dotyczy również konsumentów, którzy będą podchodzili do kontuaru barowego.

Pojawiła się też bardzo dobra wiadomość dla fanów aktywnego spędzania czasu. Po długich apelach i protestach rząd odmraża branżę fitness. Od piątku otwarte będą baseny z limitem 50 procent obłożenia. Do funkcjonowania wracają też sauny, siłownie i kluby fitness, ale w tym przypadku limit wynosi 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Dalsze zmiany w obostrzeniach

Zmiany w obostrzeniach dotyczą również imprez okolicznościowych. To ważna wiadomość dla osób, które planowały zorganizowanie rodzinnych uroczystości jak komunie czy wesela. Od 28 maja jest to możliwe – także w lokalach gastronomicznych. Do 50 osób zwiększono też limit gości. Warto pamiętać, że osoby zaszczepione dwiema dawkami – lub jedną w przypadku Johnson&Johnson – nie są wliczani do limitu.

Wiele Polaków może tego nie wiedzieć, ale zmieniły się też restrykcje dotyczące kasyn. Od piątku znów lokale z grami na automatach mogą funkcjonować, ale obowiązuje w nich reżim sanitarny. Jak w przypadku siłowni i klubów fitness limit wynosi jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził w rozmowie z mediami, że w ciągu tygodnia rząd podejmie decyzje w sprawie dalszych zmian w restrykcjach. Szef resortu zaznaczył jednak, że jest za tym, by Polacy nadal nosili maseczki ochronne w zamkniętych pomieszczeniach oraz miejscach, w których niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >