Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Bp Janiak po ogromnej aferze zniknął. Wiadomo, co się z nim dzieje, złamał watykański zakaz
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 14:26

Bp Janiak po ogromnej aferze zniknął. Wiadomo, co się z nim dzieje, złamał watykański zakaz

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Screen youtube.com SIEKIELSKI „Zabawa w chowanego” 2020 r.

Jak dowiedzieli się dziennikarze „Głosu Wielkopolski”, bp Edward Janiak zatrzymał się w Domu Pomocy Społecznej Caritasu Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie. Duchowny ujawnił, że przebywa tam tymczasowo z powodu konieczności przyjęcia drugiej dawki szczepienia.

Bp Edward Janiak złamał watykański zakaz

Oskarżenia dotyczące zaniedbywania w sprawach nadużyć seksualnych, których dopuszczali się niektórzy duchowni wobec osób małoletnich, skierowano w stronę bp. Janiaka w maju zeszłego roku. Sprawa ta została przedstawiona filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

W dokumencie pojawiły się domysły, że biskup kaliski ukrywał przestępstwa seksualne podległych mu księży, w tym Arkadiusza H., który w marcu tego roku został nieprawomocnie skazany na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Wobec duchownego prowadzono postępowanie, które dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską. 17 października 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka z funkcji ordynariusza diecezji kaliskiej. Funkcję tę objął dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla.

[EMBED-242]

Podobne postępowanie prowadzono również w sprawie abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Stolica Apostolska zakończyła śledztwo i orzekła wobec bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską. Kapłan ma również zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie swojej byłej diecezji.

Duchowny został również zobowiązany do wpłaty odpowiedniej sumy z własnych funduszy na rzecz Fundacji św. Józefa. Pieniądze mają zostać przekazane m.in. na pomoc ofiarom nadużyć. Po ogłoszeniu zakończenia postępowania bp Edward Janiak zniknął, jednak dziennikarze „Głosu Wielkopolski” ustalili, że obecnie przebywa on tymczasowo w Złoczewie.

W czwartek dziennikarze skontaktowali się z bp. Janiakiem, który potwierdził, że przebywa obecnie w Domu Pomocy Społecznej Caritasu Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie w powiecie sieradzkim. Duchowny przekazał, że oczkuje tam na drugą dawkę szczepienia, którą miał przyjąć w piątek.

Bp Janiak nie uważa, że złamał zakaz watykański, bo przebywa na terenie diecezji kaliskiej z powodu szczepienia. Duchowny nie chciał jednak ujawnić, gdzie mieszkał przed przyjazdem do Złoczewa, ani gdzie będzie przebywał po opuszczeniu DPS-u kaliskiego Caritasu.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że wiedzy o obecnym miejscu zamieszkania byłego biskupa kaliskiego nie posiada również rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, ks. Michał Włodarski. Bp Janiak zapowiedział, że jeśli pozwoli mu na to stan zdrowia, w ciągu najbliższych kilku dni opuści Złoczew.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: