Goniec.pl
Bp Edward Janiak złamał watykański zakaz

Screen youtube.com SIEKIELSKI „Zabawa w chowanego” 2020 r.

Bp Janiak po ogromnej aferze zniknął. Wiadomo, co się z nim dzieje, złamał watykański zakaz

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Bp Edward Janiak został w marcu ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Jak donosi "Głos Wielkopolski", kapłan pomimo watykańskiego zakazu przebywa obecnie

Jak dowiedzieli się dziennikarze „Głosu Wielkopolski”, bp Edward Janiak zatrzymał się w Domu Pomocy Społecznej Caritasu Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie. Duchowny ujawnił, że przebywa tam tymczasowo z powodu konieczności przyjęcia drugiej dawki szczepienia.

Bp Edward Janiak złamał watykański zakaz

Oskarżenia dotyczące zaniedbywania w sprawach nadużyć seksualnych, których dopuszczali się niektórzy duchowni wobec osób małoletnich, skierowano w stronę bp. Janiaka w maju zeszłego roku. Sprawa ta została przedstawiona filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

W dokumencie pojawiły się domysły, że biskup kaliski ukrywał przestępstwa seksualne podległych mu księży, w tym Arkadiusza H., który w marcu tego roku został nieprawomocnie skazany na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Wobec duchownego prowadzono postępowanie, które dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską. 17 października 2020 roku papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka z funkcji ordynariusza diecezji kaliskiej. Funkcję tę objął dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla.

[EMBED-242]

Podobne postępowanie prowadzono również w sprawie abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Stolica Apostolska zakończyła śledztwo i orzekła wobec bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską. Kapłan ma również zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie swojej byłej diecezji.

Duchowny został również zobowiązany do wpłaty odpowiedniej sumy z własnych funduszy na rzecz Fundacji św. Józefa. Pieniądze mają zostać przekazane m.in. na pomoc ofiarom nadużyć. Po ogłoszeniu zakończenia postępowania bp Edward Janiak zniknął, jednak dziennikarze „Głosu Wielkopolski” ustalili, że obecnie przebywa on tymczasowo w Złoczewie.

W czwartek dziennikarze skontaktowali się z bp. Janiakiem, który potwierdził, że przebywa obecnie w Domu Pomocy Społecznej Caritasu Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie w powiecie sieradzkim. Duchowny przekazał, że oczkuje tam na drugą dawkę szczepienia, którą miał przyjąć w piątek.

Bp Janiak nie uważa, że złamał zakaz watykański, bo przebywa na terenie diecezji kaliskiej z powodu szczepienia. Duchowny nie chciał jednak ujawnić, gdzie mieszkał przed przyjazdem do Złoczewa, ani gdzie będzie przebywał po opuszczeniu DPS-u kaliskiego Caritasu.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że wiedzy o obecnym miejscu zamieszkania byłego biskupa kaliskiego nie posiada również rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, ks. Michał Włodarski. Bp Janiak zapowiedział, że jeśli pozwoli mu na to stan zdrowia, w ciągu najbliższych kilku dni opuści Złoczew.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Sanepid wycofuje z Lidla parówki marki Sokołów

  • Została wdową w wieku 29 lat, męża zabrał COVID-19. Wyznała, co przeżyła

  • Krzysztof Krawczyk przed śmiercią chorował. Nie mówił o tym w mediach

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podają się za pracowników banku. Wyłudzają pieniądze na "zdalny pulpit"

Czytaj więcej >