Goniec.pl > Świat > Biały Dom poinformował o kolejnych sankcjach. Mocne uderzenie w Rosję
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 27.02.2022 00:50

Biały Dom poinformował o kolejnych sankcjach. Mocne uderzenie w Rosję

joe biden sankcje ukraina rosja
SAUL LOEB/AFP/East News

Biały Dom ogłosił listę kolejnych dotkliwych sankcji ekonomicznych dla Rosji. Przekazano, że wspólnie z przywódcami europejskich państw i Kanady zdecydowano się na mocne ograniczenia względem gospodarki rosyjskiej - chodzi m.in. o zawieszenie działania Rosji w systemie płatniczym SWIFT oraz zamrożenie aktywów rosyjskiego Banku Centralnego.

W Banku Centralnym Rosja trzymała rezerwy, które miały pomóc jej przetrwać czas sankcji. Chodzi o sumę ponad 600 mld dolarów. Teraz sytuacja może się znacznie skomplikować.

Biały Dom ogłosił listę kolejnych sankcji. Pomogła Europa

- My, przywódcy Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych potępiamy wojnę z wyboru Putina i ataki na suwerenny naród i lud Ukrainy. Jesteśmy po stronie ukraińskiego rządu i narodu ukraińskiego w ich heroicznych wysiłkach przeciw inwazji Rosji - przekazano w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

>>> ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO <<<

- Wojna z Rosją stanowi atak na fundamentalne międzynarodowe zasady i normy, które panują od drugiej wojny światowej, których jesteśmy zobowiązani bronić. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności i wspólnie zapewnimy, że ta wojna będzie strategiczną porażką Putina - kontynuowano.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W następnych akapitach poruszono kwestię nałożenia konkretnych sankcji oraz wyjaśnienia ich znaczenia dla gospodarki rosyjskiej. W kontekście niektórych rozwiązań bardzo istotna była współpraca z europejskimi rynkami, które długo wzbraniały się przed włączeniem w życie niektórych sankcji, m.in. wyłączenia banków rosyjskich z systemu szybkich płatności SWIFT. Oznaczało to duże straty dla wielu europejskich gospodarek.

- Po pierwsze, zobowiązujemy się do usunięcia wybranych rosyjskich banków z systemu przesyłania wiadomości SWIFT. Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do globalnego działania - tłumaczono w oświadczeniu.

Drugą kwestią było zamrożenie aktywów sięgających ponad 600 mld dolarów rosyjskiego Banku Centralnego. Ma to zapobiec sytuacji, w której Rosja mimo sankcji upadłaby na miękką poduszkę oszczędności.

- Po drugie, zobowiązujemy się do nałożenia restrykcyjnych środków, które uniemożliwią rosyjskiemu Bankowi Centralnemu rozmieszczenie swoich międzynarodowych rezerw w sposób podważający wpływ naszych sankcji - przekazano.

Nie tylko finanse - uderzenie w oligarchów

Trzecia kwestia była jedną z najbardziej palących dla rozwiązania problemu rosyjskich oligarchów, którzy będąc wciąż blisko Kremla, zadamawiali się na stałe w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Jednym z najbardziej znanych przypadków był Roman Abramowicz, właściciel Chelsea Londyn i jednocześnie osoba blisko związana z Władimirem Putinem.

- Po trzecie, zobowiązujemy się do działania przeciwko ludziom i podmiotom, które ułatwiają wojnę na Ukrainie i szkodliwą działalność rosyjskiego rządu. W szczególności zobowiązujemy się do podjęcia działań mających na celu ograniczenie sprzedaży obywatelstwa – tak zwanych złotych paszportów – które pozwalają bogatym Rosjanom powiązanym z rosyjskim rządem stać się obywatelami naszych krajów i uzyskać dostęp do naszych systemów finansowych - przekazał Biały Dom.

Czwartą kwestią było włączenie nowej transatlantyckiej jednostki, która zajmie się wdrażaniem sankcji w życie oraz nakładaniem ich na kolejne osoby związane z Kremlem.

- Po czwarte, zobowiązujemy się do uruchomienia w nadchodzącym tygodniu transatlantyckiej grupy zadaniowej, która zapewni skuteczne wdrożenie naszych sankcji finansowych poprzez zidentyfikowanie i zamrożenie aktywów osób i firm objętych sankcjami, które istnieją w naszych jurysdykcjach - przekazał Biały Dom.

- W ramach tych wysiłków zobowiązujemy się do nałożenia sankcji i innych środków finansowych i egzekucyjnych na innych rosyjskich urzędników i elity bliskich rządowi rosyjskiemu, a także ich rodziny i osoby umożliwiające identyfikację i zamrożenie aktywów, które posiadają w naszych jurysdykcjach. Zaangażujemy również inne rządy i będziemy pracować nad wykrywaniem i zakłócaniem przepływu nielegalnie zdobytych zysków oraz odmawianiem tym osobom możliwości ukrywania swoich aktywów w jurysdykcjach na całym świecie - pisali przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim wspólnym zadaniem dla wszystkich państw ma być kwestia związana ze wspólną koordynacją działań antydezinformacyjnych oraz przeciwstawienie się wojnie hybrydowej. Podkreślono również, że wszystkie wymienione państwa i instytucje są z Ukrainą w tej czarnej dla kraju godzinie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: Goniec.pl