Goniec.pl
Białoruś rozszerza karę śmierci, parlament podjął decyzję, wszystko w rękach Łukaszenki

NIKOLAY PETROV/AFP/East News

Białoruś rozszerza karę śmierci. Parlament zdecydował, wystarczy tylko jeden podpis Łukaszenki

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kara śmierci na Białorusi zostanie rozszerzona. Parlament zatwierdził zmiany w kodeksie karnym. Wydano już oficjalne oświadczenie Rady Republiki. Wyrok śmierci będzie mógł być wydany w przypadku "usiłowania przeprowadzenia aktu terroryzmu".

Na Białorusi można zostać skazanym na karę śmierci. Wykonanie wyroku następuje poprzez rozstrzelanie. Politycy Alaksandra Łukaszenki zdecydowali jednak, że obecne przepisy to za mało.

beata kozidrak

Beata Kozidrak usłyszała wyrok za jazdę po alkoholu

CZYTAJ DALEJ

Serwis Biełsat powołał się na oświadczenie Rady Republiki - izby wyższej białoruskiego parlamentu - i poinformował, że kara śmierci na Białorusi zostanie rozszerzona. Dodano nowy zapis pozwalający na wydanie najsurowszego wyroku.

Białoruś: jeden więcej powód do orzeczenia kary śmierci

Mimo iż Białoruś to jedyny kraj w Europie oraz Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie możliwe jest skazanie na karę śmierci, politycy zza wschodniej granicy Polski stwierdzili, że konieczne są zmiany.

Białoruski parlament stwierdził, że możliwość skazania na karę śmierci poprzez rozstrzelanie musi zostać rozszerzona. Już niedługo wyrok ten będzie mógł zapaść w przypadku potwierdzenia "usiłowania przeprowadzenia aktu terroryzmu".

Zmiany w kodeksie karnym Białorusi zostały już zatwierdzone przez tamtejszy parlament. Wcześniej izba niższa parlamentu również nie miała zastrzeżeń do planów rozszerzenia kary śmierci. 27 kwietnia błyskawicznie w dwóch czytaniach przyjęła propozycję nowelizacji kodeksu karnego.

Teraz wszystko w rękach Aleksandra Łukaszenki, który zanim zasiadł na prezydenckim fotelu zmagał się z wieloma porażkami na polu politycznym. Jeden podpis dzieli Białorusinów od nowych przepisów regulujących możliwość śmierci poprzez rozstrzelanie.

Władimir Putin ponownie grozi Zachodowi, parlamentarzyści go oklaskują

Oklaski po wystąpieniu Putina. Prezydent Rosji znów grozi Zachodowi

CZYTAJ DALEJ

Kto może być pewien, iż mimo spełnienia przesłanek do orzeczenia kary śmierci nie usłyszy tego wyroku, a kto, stając przed obliczem sądu, może być pewien, że to jego ostatnie chwile?

Nie tylko kobiety i seniorzy, kto nie zostanie skazany na śmierć w Białorusi?

Po 10 dniach od oficjalnej publikacji nowe przepisy poszerzające karę śmierci nowelizacja zacznie obowiązywać. Obecnie wyroku tego nie mogą usłyszeć kobiety, a także mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia, lub mają mniej niż 18 lat.

Na Białorusi karę śmierci można usłyszeć między innymi w przypadku: próby popełnienia aktu terroryzmu z wykorzystaniem materiałów jądrowych, usiłowania zabójstwa przedstawiciela obcego państwa lub organizacji międzynarodowej w celu wywołania konfliktu lub wojny, oraz w przypadku usiłowania zabójstwa osoby państwowej lub publicznej, które miałoby na celu wpłynięcie na podejmowanie decyzji przez władze i zastraszanie ludności.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pap

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Wiadomości

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Czytaj więcej >
Cudowny gest sąsiadów Henryki Krzywonos. "Aż mi się łezka w oku zakręciła!"

Wiadomości

Henryka Krzywonos walczy z okropną chorobą. Sąsiedzi posłanki zdobyli się na piękny gest, ciężko powstrzymać wzruszenie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Wiadomości

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Sasin starł się z Donaldem Tuskiem, poszło o Baltic Pipe. W sieci zawrzało, padły mocne oskarżenia

Czytaj więcej >
Wypadek tramwajowy w Łodzi

Wiadomości

Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Czytaj więcej >