Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Bezlitosny sondaż dla PiS. Zapytano o pieniądze, Jarosław Kaczyński ma problem

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Ponad 60 proc. wyborców uważa, iż rad PiS nie jest wierny zasadzie Jarosława Kaczyńskiego, zgodnie z którą "do polityki nie idzie się po pieniądze". Pytanie takie na zlecenie Wirtualnej Polski zadała respondentom pracownia United Surveys. Jak się okazuje, wyniki winny zmartwić Jarosława Kaczyńskiego.

Bezlitosny sondaż dla PiS. Zapytano o pieniądze. Jarosław Kaczyński ma problem

Coraz więcej różnorodnych afer rządu Zjednoczonej Prawicy na gruncie finansowym, dotyczących w szczególności spółek Skarbu Państwa, jak również próby zagwarantowania niezbywalności niektórych stanowisk, wzbudza niemałą irytację wśród wyborców.

W 2016 r. Andrzej Duda w niezwykle chmurnych słowach parafrazował jeden ze znanych wersów i ku przestrodze przed pewnymi przeciwnymi mu środowiskami zwracał uwagę na ich słowa "Ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie".

W podobnym tonie względem finansów w życiorysach parlamentarzystów wypowiadał się również Jarosław Kaczyński , który w 2018 r. powiedział słynne słowa o tym, iż "do polityki nie idzie się dla pieniędzy". O ile sam prezes PiS nie wydaje się człowiekiem, który za wszelką cenę goni za pieniądzem, o tyle ostatnie poczynania niektórych polityków wywołują niemałe wzruszenie.

Odwołując się do tej deklaracji, pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała Polaków o to, czy zdaniem ankietowanych PiS wierne jest zasadzie wyznawanej przez Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej pieniędzy.

Jak się okazuje, wyniki przeprowadzonego badania winny wzbudzić co najmniej niepokój u prezesa PiS. Zdaniem bowiem 60,1 proc. respondentów partia władzy zdecydowanie nie trzyma się wspomnianej zasady, zaś kolejne 8 proc. stwierdziło, iż PiS raczej nie wyznaje dyrektywy prezesa.

Zaledwie 7,1 proc. badanych nie wyraziło żadnych obiekcji i przyznało, iż partia Jarosława Kaczyńskiego trzyma się zdecydowanie wspomnianej zasady, z koeli odpowiedź "raczej tak" wskazało 13,4 proc. pytanych. 11,4 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Podział na wyborców

Największe jednak zmartwienie dla Jarosława Kaczyńskiego winny budzić wyniki rzeczonego sondażu w kontekście podziału na ugrupowania polityczne. O ile 25% na "zdecydowanie tak" i 35% na "raczej tak" padło z ust wyborców PiS, o tyle 7 i 8 procent elektoratu Zjednoczonej Prawicy wyraziło swoją negatywną opinię, mówiąc kolejno "raczej nie" i "zdecydowanie nie".

Z kolei 25% z zapytanych wyborców PiS nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, czy PiS wywiązuje się ze słów lidera partii dotyczących bezinteresowności finansowej w polityce.

Zdecydowanie najbardziej porażające dla PiS są wyniki obywateli oddających swój głos na partie opozycyjne oraz tych, którzy nie są zdecydowani na kogo zagłosować. Wśród tych pierwszych aż 98% badanych wyraziło się krytycznie o realizowaniu dyrektywy prezesa PiS przez partię, z kolei wśród tych drugich, 72% respondentów wyraziło podobne zdanie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl/onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]