Goniec.pl > Polska > Będzie 15. emerytura? Ministra rodziny i polityki społecznej zabrała głos
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.01.2023 16:18

Będzie 15. emerytura? Ministra rodziny i polityki społecznej zabrała głos

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2) (1)
Iberion

Ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Super Expressem wypowiedziała się na temat 15. emerytury. Dość przewrotnie stwierdziła, że dzięki działaniom rządu "rocznie w portfelach emerytów zostaje ponad 2000 zł". - Można powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy - skwitowała.

13. i 14. emerytura mają być na stałe

Seniorzy zdążyli już przywyknąć do tzw. trzynastki, która ma wartość emerytury minimalnej. W latach 2021 i 2022 dodatkowo otrzymali też tzw. czternastkę, ale ta uzależniona już była od dochodów i nie została wpisana w ustawę. Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki, jego ugrupowanie chce sformalizować 14. emeryturę. Aby tak się jednak stało, Zjednoczona Prawica musi zatriumfować w jesiennych wyborach parlamentarnych. Szef rządu przypomniał także, iż w 2023 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na rekordową waloryzację świadczeń, choć ma to związek z galopującą inflacją.

Będzie 15. emerytura?

Marlena Maląg gościła w programie "Pieniądze to nie wszystko", w którym odpowiadała na pytania dotyczące świadczeń. Odwołując się do zapewnień premiera zapowiedziała, że w kwietniu ruszy wypłata 13. emerytury, zaś wypłata tzw. czternastki zaplanowana jest na sierpień.

Polityczna została zapytana w rozmowie z Super Expressem czy w tym roku emeryci mogą liczyć na 15. emeryturę. - Odpowiadając przewrotnie, powiem, że przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzn. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca ubiegłego roku, na tym rozwiązaniu skorzystało 91% emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach emerytów zostaje ponad 2000 zł. Ponadto emeryci, którzy pobierają świadczenia do 2500 zł, nie mają naliczonego podatku. Można zatem powiedzieć, że 15. emeryturę już zrealizowaliśmy - powiedziała.

Marlena Maląg była dopytywana także o waloryzację emerytur, która jest planowana na marzec i ma wynieść 13,8%. Opublikowane dziś przez GUS dane wskazujące, że inflacja sięga 16,6%, kłócą się z założoną stopą wyrównania tych świadczeń. - Chciałabym uspokoić seniorów, środki na waloryzację są zabezpieczone bez względu czy będzie to 15%, czy więcej niż 15%. I od 1 marca ruszą wypłaty. Wstępnie mamy zabezpieczone na waloryzację ponad 42 mld zł - uspokajała ministra.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Super Express