Goniec.pl > Polska > Prof. Witold Orłowski: NBP może zdusić inflację, ale to oznaczałoby głęboką recesję
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 31.12.2022 08:38

Prof. Witold Orłowski: NBP może zdusić inflację, ale to oznaczałoby głęboką recesję

kredyty-pozyczki-pozabankowe
Iberion

Prof. Witold Orłowski był gościem programu "Newsroom WP". Przekazał, że dwucyfrowa inflacja może utrzymać się przez kilka kolejnych lat. Jego zdaniem NBP jest w stanie zdusić inflację nawet do ok. 5%, ale wiązałoby się to z głęboką recesją. - Dopóki ludzie nie są zmęczeni bardzo inflacją, to mówią: nie, nie, wolimy żyć z inflacją, a proszę nam nie zwiększać bezrobocia - mówi prof. Orłowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Obniżenie inflacji doprowadzi do recesji

Jak przekonuje ekspert, istnieją narzędzia walki z inflacją. - One są oczywiście dość bolesne, ale gdyby Narodowy Bank Polski chciał, mógłby w ciągu roku tę inflację zdusić do 5%, ale za cenę silnej recesji. Uważam więc, że są warunki, aby inflacja na wysokim poziomie się utrzymywała, ale też, że nie bardzo mi się chce wierzyć, że w ciągu najbliższych lat ktokolwiek w Polsce byłby w stanie przeforsować radykalny program walki z inflacją - ocenia prof. Witold Orłowski.

Tym samym uważa, że Polacy są gotowi zaakceptować spadek wartości pieniądza niż wzrost bezrobocia. - Dopiero po iluś latach wymęczenia inflacją ludzie są w stanie zgodzić się na te trzy-cztery miesiące recesji, żeby tę inflację zdusić - przekazał w rozmowie z WP.

W 2023 roku płace będą coraz mniej warte

Jak wynika z prognoz ekonomistów Wirtualnej Polski, przyszły rok przyniesie wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw. Mimo nieco wyższej inflacji niż w 2022 roku, przedsiębiorcy będą mniej chętni do dawania podwyżek swoim pracownikom. 

Warto przypomnieć, że wynagrodzenie minimalne wynosi w tym roku 3010 zł brutto, a więc 2363,56 zł netto. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, taka kwota trafiała na konto nawet 20% pracowników. Jest to o 300 zł więcej niż w 2021 roku. Jak zwykle w styczniu płaca minimalna ma wzrosnąć i tym razem wynieść 3490 zł brutto. To jednak nie koniec podwyżek. Na lipiec 2023 roku planowana jest bowiem kolejna zmiana, a zarabiający najniższą krajową zobaczą na umowie kwotę 3600 zł. W sumie płaca minimalna wzrośnie o 590 zł w porównaniu z 2022 rokiem.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: inflacja