Minister finansów jasno na temat 14 emerytury w 2023. Jest też deklaracja w sprawie przyjęcia euro
Przełom grudnia i stycznia to zawsze dobry moment na podsumowania i snucie nowych planów. Minione 12 miesięcy w kwestii polskich finansów oraz nadchodzące, duże wyzwania w nowym roku, oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem kondycja budżetu naszego kraju jest bardzo dobra. Ma nie zabraknąć pieniędzy m.in. na tzw. czternastkę.
Minister finansów o polskim budżecie, inflacji
Za nami trudny rok, być może jeszcze trudniejszy przed nami. Okres pandemiczny oraz agresja Rosji na Ukrainę zachwiała gospodarką europejską i światową. Mimo to Magdalena Rzeczkowska, która gościła w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsatu oceniła sytuację polskiego budżetu jako stabilną. - Mam nadzieję, że spełni się scenariusz miękkiego lądowania, w którym wzrost gospodarczy - mimo że wolniejszy - będzie utrzymany. Tak też planujemy finanse - zapewniła.
Padło kilka słów odnośnie wysokiej inflacji w naszym kraju i potencjalnych błędach rządzących w tej sprawie. - Przede wszystkim są elementy zewnętrzne. Nie tylko Polska jest trapiona wysoką inflacją tylko wszystkie kraje Europy (...). Inflację pogłębiają też ceny energii - tłumaczyła Bogdanowi Rymanowskiemu pani minister. W kwestii dalszego wzrostu wskaźnika inflacyjnego polityczka podała swoją prognozę. - Do 20 procent, nie więcej, może inflacja wzrosnąć. Wiosna przyniesie nam jej spadek. Obserwujemy stabilizację cen na rynkach energii i żywności - usłyszeliśmy.
Padła deklaracja, jakoby polski budżet był w rozpoczętym właśnie roku gotowy na wypłatę 14. emerytur, które zgodnie potwierdzali w ostatnim czasie różni przedstawiciele ekipy rządzącej. - 2022 rok zakończymy prawdopodobnie z niższym deficytem niż był prognozowany. Na rachunkach budżetu państwa mamy w tej chwili ponad 100 miliardów złotych, więc stan płynności budżetu jest dobry - mówiła w wieczornym programie Rzeczkowska.
Co z euro?
W trakcie rozmowy została także poruszona kwestia potencjalnego przyjęcia w Polsce waluty euro. Przypomnijmy, że tak właśnie się stało w Chorwacji, która wraz z nowym rokiem przystąpiła do strefy europejskiej waluty.
Szefowa resortu finansów nie pozostawiała złudzeń. - Jesteśmy w sytuacji kryzysu, a mając własną walutę, posiadamy pewną elastyczność. Chorwacja ma mniejszą gospodarkę, za sprawą turystyki jest ona bardziej związana z euro. Natomiast Polska to duży kraj, obecnie przyfrontowy, więc inaczej postrzega się ryzyka - podkreślała.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Dantejskie sceny w samolocie, pilot awaryjnie lądował. 50-latek opuścił pokład w asyście służb
Zacznie się już za chwilę. Nadchodzi atak srogiej zimy, eksperci ostrzegają
"Wiadomości" TVP skomentowały występ Black Eyed Peas. Jest zaskoczenie
Źródło: Polsat News