Goniec.pl

Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

27 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Dziś (27.01) odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia funkcjonowania Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda ogłosił, że trwają prace nad stworzeniem w Polsce wojsk medycznych. Głowa państwa zwróciła uwagę na istotność tego rodzaju formacji w kontekście pandemii COVID-19 i toczącej się w Ukrainie wojny.

Andrzej Duda na uroczystości 20-lecia WIM

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli dziś w obchodach 20-lecia funkcjonowania Wojskowego Instytutu Medycznego. Obecny był także wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Andrzej Duda dziękował pracownikom Instytutu za opiekę nad żołnierzami i ich rodzinami, a także za świadczenie opieki nad pacjentami z całego kraju. Wyraził też wdzięczność za pomoc w walce z pandemią COVID-19, w tym za granicą.

Głowa państwa podkreśliła zaangażowanie w świadczenie pomocy zaatakowanej Ukrainie. - Dzisiaj, i w ciągu ostatniego roku, ogromnie dziękuję za pomoc Ukrainie. Wiem, że leczycie rannych żołnierzy, że wspieracie ukraińskie służby medyczne, że doskonalicie ich, prowadząc szkolenia, że współpracujecie z nimi na co dzień. W istocie zatem każdego dnia swojej służby tutaj niesiecie także i pomoc broniącej się przed rosyjską napaścią Ukrainie - mówił prezydent .

Prezydent ogłosił, że powstaną wojska medyczne

Andrzej Duda przekazał, że trwają zaawansowane prace nad powołaniem wojsk medycznych. - Przed państwem także wielkie dzieła. Dzisiaj są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej, z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, BBN - wojsk medycznych - poinformował. - Czasy, które obserwujemy dzisiaj z bliska pokazują jak niezwykle jest to ważne, jakie znaczenie ma medycyna pola walki dla wsparcia w sytuacji, kiedy konflikt zbrojny, który się toczy ma wymiar poważny - tłumaczył prezydent.

- Historia WIM to historia polskiej obecności w NATO, udziału w misjach wojskowych w Iraku czy Afganistanie. Dwie dekady w służbie Sił Zbrojnych i Obywateli - odnieśli się na Twitterze do słów Andrzeja Dudy przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak zapewnił podczas uroczystości, że bezpieczeństwo, nad którym czuwa Wojsko Polskie, ma wiele wymiarów - W tym także wymiar dotyczący bezpieczeństwa zdrowotnego. I tu bardzo ważną rolę odgrywa Wojskowa Służba Zdrowia; cieszy się zresztą ona dużym zaufaniem ze strony Polaków - przekonywał. Dodał, że rozwój wojskowej służby zdrowia razem ze szkoleniami wojskowymi czy zakupami sprzętu "tworzy jedną całość, całość, która jest gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny".

W tej chwili na siły zbrojne w Polsce składają się Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Największy jest ten pierwszy rodzaj wojsk, w którym służy obecnie ok. 60 tys. żołnierzy.

Źródło: prezydent.pl, BBN/Twitter

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]