Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Amerykańskie media: Warto posłuchać ostrzeżeń Polski. "Prorocze" słowa Lecha Kaczyńskiego

13 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" wskazuje, że w obliczu napiętej sytuacji między Rosją a Ukrainą warto posłuchać Polski. Autor artykułu stwierdził, że ocena poczynań Kremla, którą w 2008 roku przedstawił Lech Kaczyński okazała się "prorocza". Jego zdaniem zignorowanie ostrzeżeń Polski może skłonić Rosję do wybrania kolejnego celu ataku.

IDEALNY PREZENT NA WALENTYNKI. KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ CO MOŻESZ DOSTAĆ OD PORSCHE

Tymczasem USA i Rosja nadal kontynuują konsultacje. W sobotę prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Joe Bidenem, a o przebiegu konsultacji można przeczytać tutaj.

Kontrowersje ws. kombinezonu Karla Geigera, Kamil Stoch przegrał przez strój Niemca?

Zdjęcia kombinezonu Karla Geigera obiegły sieć. Ruszyła prawdziwa lawina

CZYTAJ DALEJ

Amerykański dziennik przywołuje słowa Lecha Kaczyńskiego

Publicysta Wall Street Journal Adam O’Neal zwrócił uwagę, że działania Warszawy są postrzegane jako zbyt alarmistyczne wobec poczynań Rosji. Jednak jego zdaniem "Polacy często mieli rację na temat swojego dużego sąsiada".

W tym kontekście O’Neal przywołał wypowiedź Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi (2008 r.) - Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę - mówił ówczesny prezydent. Zdaniem amerykańskiego publicysty napięta sytuacja wokół Ukrainy dowodzi, że słowa Lecha Kaczyńskiego były "prorocze". 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dziennikarz wspomina także opinie polskich polityków wskazujące, że reakcja USA na żądania Rosji w sprawie NATO i Ukrainy była odpowiednia, ale postawa niektórych sojuszników jest "nierówna". Autor wspomniał tu głównie o Niemczech.

Putin może wybrać kolejny cel

W dalszej części artykułu publicysta przytacza słowa anonimowego przedstawiciela NATO, który uważa, że eskalacja przeciwko jednemu z państw członkowskich może nastąpić "raczej wcześniej niż później".

- Nawet jeśli wojskowa agresja skierowana jest przeciwko Ukrainie, wciąż możemy zobaczyć cyberataki lub ataki hybrydowe przeciwko sojusznikom NATO, na przykład państwom bałtyckim, jako odwrócenie uwagi lub ostrzeżenie, byśmy nie ingerowali - stwierdził anonimowy rozmówca "Wall Street Journal".

Pod koniec artykułu dziennikarz ostrzega przed konsekwencjami błędnej interpretacji sytuacji. "Jeśli Zachód nie posłucha wezwań Polski do silniejszej odpowiedzi, nietrudno wyobrazić sobie przyszłość, w której przyszłe promoskiewskie władze Ukrainy stoją z boku, podczas gdy Putin wybiera swój następny cel", czytamy w podsumowaniu.

Jake Sullivan

Konflikt Rosja-Ukraina. Jake Sullivan opowiedział o możliwych scenariuszach

CZYTAJ DALEJ

Wojska gromadzą się przy granicy z Ukrainą

W ostatnich tygodniach Rosja zgromadziła ponad 127 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą. W odpowiedzi na te działania USA wzmacniają wschodnią flankę NATO, wysyłając dodatkowe siły do państw sojuszniczych, o czym pisaliśmy tutaj.

Z kolei w czwartek wojska rosyjskie zostały przerzucone do Białorusi, gdzie rozpoczęły się rosyjsko-białoruskie manewry Sojusznicza Stanowczość - 2022. Na poligonach mundurowi ćwiczyli m.in. odpieranie ataków z powietrza i przechwytywanie samolotów przeciwnika.

Trudno uwierzyć, jak naprawdę mieszka Agata Duda. Złote fotele to tylko początek, mamy zdjęcia

Agata Duda od kilku lat mieszka wraz z mężem w Pałacu Prezydenckim. Wnętrza rezydencji, której budowa rozpoczęła się w XVII wieku, robią niesamowite wrażenie. Para prezydencka ma do dyspozycji około 200 metrów kwadratowych. Złote krzesła to tylko początek luksusów, z jakich pierwsza dama korzysta każdego dnia. / fot. Piotr Molecki/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24, wp.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Zaskakująca prognoza pogody na grudzień. Nad Polską dojdzie do "zderzenia gigantów"

Czytaj więcej >
Wojciech Maksymowicz

Wiadomości

Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. Opublikowano oświadczenie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >