Goniec.pl
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Alaksandr Łukaszenka ma poważny problem. Żołnierze mają dość, może wybuchnąć bunt

12 Lipca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Alaksandr Łukaszenka na poważny problem. Białoruscy żołnierze nie chcą już dla niego walczyć i twierdzą, że walki w Ukrainie skończą się dla nich pewną śmiercią. Czy szykuje się prawdziwy bunt? Wojna, która nie miała mieć z Białorusią nic wspólnego, może się źle skończyć dla chciwego dyktatora.

Oficjalnie Białoruś nie bierze udziału w wojnie w Ukrainie. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że ten status miał się znacząco zmienić. Zdaje się jednak, że nic tego i białoruscy żołnierze nie chcą znaleźć się w takiej sytuacji.

Screen Facebook/ Wołodymyr Zełeński

Zełeński opublikował wyjątkowe nagranie. Padły ważne słowa, chodzi o Polaków

CZYTAJ DALEJ

Alaksandr Łukaszenka ma poważny problem. Żołnierze mają dość, rozpoczęli bunt

Według informacji zebranych przez "Newsweeka" wysokiej rangi żołnierze 5. brygady wojsk specjalnych ogłosili, że angażowanie się w konflikt rosyjsko-ukraiński to "czyste samobójstwo". Gazeta dotarła do listu otwartego, który został napisany przez oficerów dla Łukaszenki.

- Okupacja przez Rosję uznanego na arenie międzynarodowej terytorium Ukrainy, która jest przyjacielem naszego państwa, i próba (Rosjan) wciągnięcia Białorusi w całkowicie niesprowokowaną wojnę przeciwko suwerennemu państwu może być postrzegana jedynie jako zniszczenie suwerenności Białorusi - podkreślali.

- My, oficerowie, zaobserwowaliśmy teraz najpoważniejsze naruszenie Klauzuli 1 Konstytucji Białorusi przez najwyższe kierownictwo polityczne Rosji. Zgodnie z tą klauzulą, Republika Białorusi zachowuje zwierzchnictwo i pełną władzę na swoim terytorium. Cieszy się również niezależnością w polityce wewnętrznej i zagranicznej - dodali oficerowie.

Przekazali również najważniejszą informację, czyli tę o konsekwencjach i odizolowaniu Białorusi na arenie międzynarodowej. Warto przypomnieć, że państwo to już ma problemy związane z izolacją ze względu na niedemokratyczny charakter rządów oraz pomoc przy działaniach Rosji. Ta sytuacja mogłaby się jeszcze zaostrzyć.

Badania w Białorusi pokazują, że 23 proc. społeczeństwa opowiada się za Rosją w konflikcie w Ukrainie, a 5 proc. spośród nich chciałoby dołączenia do niego - dane te zebrał Chatham House. Choć na pozór te liczby nie wydają się duże, w rzeczywistości są dość spore, choć wciąż nie większościowe.

Jednocześnie list może być w tej chwili pokazaniem, że przelała się czara goryczy i jeśli Alaksandr Łukaszenka dalej będzie brnął we współpracę z Putinem, spotkają go konsekwencje w postaci buntu w armii. Już w marcu informowano, że część białoruskich żołnierzy nie ma ochoty walczyć wespół z Rosją. Teraz informację tę potwierdzili oficerowie.

Jednocześnie Władimir Putin odebrałby takie działania jako zdradę. Alaksandr Łukaszenka mógłby pożegnać się nie tylko ze swoim fotelem, ale pojawiają się spekulacje, że również z życiem - dyktator musi się teraz zastanowić, gdzie woli postawić nogę - na grząskim bagnie w postaci buntu armii, czy ruchomych piaskach złości Putina.

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego i jego żony, kondolencje płynęły zewsząd

Świat po katastrofie smoleńskiej nie milczał. Dziś niewielu pamięta, co zrobił Łukaszenka

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej oraz reszty polityków, urzędników oraz załogi prezydenckiego samolotu TU-154M. Oto, jak na katastrofę smoleńską zareagowali najważniejsi politycy na świecie. Niektóre z gestów chwytają za gardło. fot. MIREK NOWORYTA/East News; TOPSHOTS/AFP PHOTO / Saul LOEB; AFP PHOTO / CLARA ACHARD; EyePress News/Shutterstock

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Newsweek, Goniec.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

Czytaj więcej >
Przemysław Czarnek wycofuje się z kontrowersyjnych słów. Polityk zamieścił zaskakujące oświadczenie

Wiadomości

Przemysław Czarnek wycofuje się z kontrowersyjnych słów. Polityk zamieścił zaskakujące oświadczenie

Czytaj więcej >
"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Wiadomości

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Czytaj więcej >
Cudowny gest sąsiadów Henryki Krzywonos. "Aż mi się łezka w oku zakręciła!"

Wiadomości

Henryka Krzywonos walczy z okropną chorobą. Sąsiedzi posłanki zdobyli się na piękny gest, ciężko powstrzymać wzruszenie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Wiadomości

Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Czytaj więcej >