Goniec.pl
Aleksandr Łukaszenka

Flickr/OSCE Parliamentary Assembly, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Białoruś może zaatakować zachodnią Ukrainę. Łukaszenka ściąga tysiące wagnerowców

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z ustaleń dziennika "Fakt" wynika, że Białoruś prawdopodobnie przygotowuje się do zaatakowania Ukrainy. Aleksandr Łukaszenka ma ściągać do kraju tysiące wagnerowców. Niewykluczone, że Białoruś dopuści się prowokacji na granicy z Ukrainą i wykorzysta to jako pretekst do ataku.

W kontekście ewentualnego ataku ze strony Mińska warto zauważyć, że społeczeństwo białoruskie sprzeciwia się przystąpieniu do wojny po stronie Rosji. Z badania Chantham House wynika, że tylko 3 proc. Białorusinów popiera udział armii w ofensywie.

Putin

Incydent z udziałem Rosji na Morzu Bałtyckim. "Niedopuszczalna prowokacja"

CZYTAJ DALEJ

Białoruś zaatakuje Ukrainę? Mińsk ma nowy plan, już ściąga rosyjskich żołnierzy

Wojna w Ukrainie trwa już prawie cztery miesiące. Z informacji przekazywanych przez ukraińskie służby wynika, że Władimir Putin liczył na wsparcie armii białoruskiej jeszcze marcu. Choć Łukaszenka jest bliskim sojusznikiem rosyjskiego prezydenta, a jego kraj jest uzależniony od współpracy z sąsiadem, to do tej pory nie wysłał swoich wojsk przeciwko Ukrainie.

Jednak jak wynika z doniesień, w Mińsku został przygotowany nowy plan, który zakłada atak na zachodnie regiony Ukrainy. Białoruski przywódca ma ściągać do kraju tysiące wagnerowców, czyli żołnierzy z prywatnej armii rosyjskiej.

Najnowsze doniesienia wskazują, że kolejne jednostki są przesuwane w kierunku granicy białorusko-ukraińskiej. Służby ukraińskie monitorują te ruchy i wskazują, że zagrożenie jest realne.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, przekazał, że "zostanie przeprowadzona kontrola w czterech obwodach, mająca na celu ocenę możliwości powtórnej inwazji na nasz kraj z Białorusi". Jednak zapewnił, że "Wszystkie organy zaangażowane w omawiany problem przedstawiły swoją ocenę sytuacji - co się tam [na Białorusi - przyp. red.] dzieje".

Ukraińcy posiadają informacje na temat lokalizacji armii białoruskiej i wiedzą, ilu jest w niej rosyjskich żołnierzy i jakie są ich dalsze plany. - Wszystko to jest pod kontrolą naszego prezydenta - przekonywał Daniłow.

łukaszenko

Syn Łukaszenki pojawił się na balu maturalnym. Kolor jego stroju to przypadek, czy gest wsparcia dla Ukrainy?

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka oskarża Polskę, a sam przygotowuje atak? Ekspert tłumaczy

O plany Białorusi "Fakt" zapytał ekspertów. Ich zdaniem na rosnące zagrożenie ze strony Mińska wskazują także wypowiedzi Łukaszenki, który już w maju oskarżał Polskę o chęć zaanektowania zachodniej Ukrainy.

Kilka dni temu powtórzył tę narrację. - Będziemy musieli zareagować, bo nie możemy w ogóle pozwolić, żeby Polacy nas otoczyli - wskazał dyktator. Jego zdaniem jest to "niebezpieczna opcja". - A ja kiedyś powiedziałem: Ukraińcy też poproszą nas i Rosjan, żebyśmy pomagali im zachować integralność - dodał.

Z informacji dziennika wynika, że trwa mobilizacja wojsk w obwodzie homelskim (w południowo-wschodniej części kraju, tuż przy granicy z Rosją i Ukrainą). - Co gorsza, według naszych informacji, na Białoruś przyjechało w ciągu ostatniego miesiąca kilka tysięcy wagnerowców, tej prywatnej rosyjskiej armii - wskazał Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.

Jego zdaniem "może to sugerować", że "ewentualna możliwość zaangażowania się Łukaszenki w wojnę jest realna". Jednak Łatuszka uważa, że Mińsk będzie grał na przeczekanie.

- Aby Łukaszenka mógł zaatakować, nawet rakietowo Kijów, czym ostatnio groził, to potrzebna jest mu jakaś mocna prowokacja na granicy - tłumaczył. Jego zdaniem właśnie do tego celu mogą zostać wykorzystani wagnerowcy.

Białoruski opozycjonista ujawnił bogactwo Aleksandra Łukaszenki

Takich bogactw zazdrościć mu może nawet Putin. Ujawnili, jak żyje Łukaszenka

Sciapan Puciła ujawnił majątek Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi ma nie tylko szereg ociekających bogactwem rezydencji. Polityk posiada (stan na 2021 rok) również ekskluzywne i nowoczesne samochody o łącznej wartości około 4 mln euro. Kliknij "dalej" i zobacz bogactwo Aleksandra Łukaszenki.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

materiały policyjne

Wiadomości

Częstochowa: Matka i córka zostały zamordowane. Są wyniki sekcji zwłok, policja zatrzymała podejrzanego

Czytaj więcej >
Twitter @donaldtusk

Wiadomości

Donald Tusk zaliczył wpadkę. Politycy prawicy nie mieli dla niego taryfy ulgowej

Czytaj więcej >
Instagram.com klaudiajachira

Wiadomości

Klaudia Jachira pokazała, ile kresek wskazują termometry w Sejmie. Polakom sugerują 17 stopni

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Łódzkie: Wypadek autobusu szkolnego w Siedliskach. Ośmioro dzieci zostało rannych

Czytaj więcej >
Screen z "Wiadomości" TVP

Wiadomości

Wpadka w "Wiadomościach" TVP. Grafika stacji poniosła fantazja

Czytaj więcej >
atpeka iberion

Wiadomości

Seniorzy muszą wybierać pomiędzy lekami a jedzeniem. 80 proc. nie realizuje wszystkich recept

Czytaj więcej >