Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Adam Niedzielski stworzył projekt ustawy modernizacyjnej dla szpitali. Dołki pod nim wykopali posłowie PiS
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 09.08.2022 16:46

Adam Niedzielski stworzył projekt ustawy modernizacyjnej dla szpitali. Dołki pod nim wykopali posłowie PiS

adam niedzielski
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Adam Niedzielski stworzył projekt ustawy modernizacyjnej dla szpitali, która miała stać się jego najważniejszym przedsięwzięciem w ostatnim czasie. Okazało się jednak, że nową ustawę chcą storpedować jego koledzy - członkowie komisji zdrowia z PiS.

Chodzi o powstanie Agencji Rozwoju Szpitali. Według informacji podanych przez ministra zdrowia w grudniu, szpitale w ramach agencji miałyby otrzymać rating oparty tylko i wyłącznie na ich możliwościach finansowych.

Adam Niedzielski stworzył wielki i ważny projekt. Dołki pod nim wykopali posłowie PiS

Adam Niedzielski jest osobą właściwie spoza środowiska politycznego PiS. Gdyby nie Mateusz Morawiecki, zapewne w ogóle nie związałby się ze światem polityki. Jak na ekonomistę przystało, postanowił w końcu ruszyć kwestię finansowania szpitali i stworzyć nowy model, który pozwoliłby na efektywniejszą pracę placówek oraz bardziej zorganizowany przepływ pieniędzy między państwowym budżetem a służbą zdrowia.

Jednocześnie, wraz z wprowadzeniem projektu Niedzielskiego, kontrolę nad szpitalami całkowicie utraciłyby samorządy. Według zaproponowanego ratingu oznaczonego literami od A (najlepsze) do D (najgorsze), w placówkach w dolnej części rankingu pojawią się zarządcy lub nadzorcy.

To właśnie oni mieliby decydować o tym, czy w danym szpitalu należy zwolnić pracowników lub nawet zamknąć oddział. Choć samorządy nie będą miały na te decyzje wpływu, to jednocześnie ponosić będą ich konsekwencje finansowe. Pierwszy projekt ustawy stał się obiektem niezadowolenia dyrektorów szpitali i samorządowców wysłało aż 2 tys. poprawek. Część z nich została uwzględniona w majowej wersji.

Według planu ustawa ma zostać uchwalona we wrześniu, a w sierpniu miały trwać kolejne prace nad jej ulepszeniem. Według rozmówców "Gazety Wyborczej" ten termin jest niemożliwy do utrzymania. Takiego zdania są... posłowie PiS.

- Nie ma tego w agendzie rządowej i w najbliższym czasie nie będzie [...]. Nie wiem po kiego diabła w ogóle wpisywali to do KPO. Jakoś trzeba będzie wybrnąć - mówił jeden z posłów.

Ustawa nie podoba się również członkom PiS zasiadającym w komisji zdrowia, czyli m.in. Annie Kwiecień, Bolesławowi Piesze czy Tomaszowi Latosowi. Dużym problemem dla nich jest kwestia szpitali powiatowych, które znajdują się w najgorszej sytuacji i którym grozi zamknięcie. To oznaczałoby, że wiele miejsc w Polsce straciłoby swoje placówki szpitalne i mieszkańcy musieliby jechać wiele kilometrów do dalszych miejscowości, by zdobyć pomoc.

Czy to oznacza, że projekt Adama Niedzielskiego nie ma żadnych szans powodzenia? Zdaje się, że minister zdrowia będzie musiał się sporo natrudzić, by przekonać do niego opornych posłów ze swojego obozu, a i to niekoniecznie musi się udać.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza/Goniec.pl