Goniec.pl
Jurica Galoic/PIXSELL/Xinhua News/East News

Jurica Galoic/PIXSELL/Xinhua News/East News

Wypadek autokaru w Chorwacji. Organizator pielgrzymki zdruzgotany. "Taka była wola Pana Boga"

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. W wyniku wczorajszej katastrofy zginęło 12 osób, a 32 są ciężko ranne i przebywają obecnie w chorwackich szpitalach. W rozmowie z Super Expressem głos na temat zdarzenia zabrał organizator pielgrzymki. Wstrząśnięty całą sytuacją zaznaczył, że "taka była wola Pana Boga".

- Gdy odebrałem telefon i pierwszy raz usłyszałem o wypadku, nic do mnie nie docierało, nie mogłem w to uwierzyć. W poniedziałek, 8 sierpnia, wybieram się do Zagrzebia, by tam zdobyć wszelkie możliwe informacje - informował organizator pielgrzymki, pan Jarosław, właściciel biura "U brata św. Józefa".

pilne

Łódź: Zawaliła się trzypiętrowa kamienica. Strażacy sprawdzają, czy pod gruzami są ludzie

CZYTAJ DALEJ

Wypadek autokaru w Chorwacji. Organizator pielgrzymki zdruzgotany. "Taka była wola Pana Boga"

Wypadek autokaru w Chorwacji wstrząsnął całą Polską. Jadący do Medjugorie pielgrzymi nie przewidywali, że ich wyjazd zakończy się tragedią. W wyniku wypadku autokaru na trasie niedaleko Zagrzebia zginęło 12 osób, a 32 wciąż walczą o życie i zdrowie w chorwackich szpitalach.

Polski rząd zapowiedział już wcześniej, że wspomoże rodziny ofiar, a jego przedstawiciele znaleźli się już na miejscu na czele z Adamem Niedzielskim. Co prawda, żaden z nich nie ma kompetencji ani do leczenia, ani do wyjaśnienia okoliczności tragedii, ale współpracują z polskim konsulatem w Chorwacji, by ułatwić kontakt między dwoma krajami i rodzinami poszkodowanych.

Organizator pielgrzymki, pan Jarosław, sam miał jechać z nimi do Medjugorie, ale niedługo wcześniej zmarła jego mama, dlatego nie pojawić się w autokarze.

- Miałem być w tym autokarze, ale dowiedziałem się, że zmarła moja mama i w sobotę, 6 sierpnia, jest pogrzeb, dlatego zostałem w Polsce i nie pojechałem z pielgrzymami. Musiałem pochować mamę. Po pogrzebie miałem dolecieć do uczestników pielgrzymki samolotem. Nie wiem, jak to wszystko pojąć i rozumieć. Ten dzień był dla mnie podwójną tragedią - opowiadał w rozmowie z "Super Expressem".

Zaznaczył jednocześnie, że jest w stałym kontakcie z rodzinami ofiar i stara się pośredniczyć, by udało się dowiedzieć, co dzieje się z poszkodowanymi.

- Muszę być silny, cały czas odbieram telefony, także od rodzin poszkodowanych. Oni nie wiedzą, co dalej zrobić, bo nie mogą dodzwonić się do Zagrzebia, infolinia jest cały czas zajęta. Te rodziny nie dostają informacji, co z ich bliskimi. Chorwaccy lekarze nie potrafią rozpoznać naszych rannych pielgrzymów, a oni są w takim szoku, że nie wiedzą, jak się nazywają, nie dociera do nich to, co się stało - mówił pan Jarosław.

Pan Jarosław znał również dobrze firmę przewozową i kierowcę, który prowadził wycieczkę. Według relacji pielgrzymów nie dochodziło również do żadnych niepokojących sygnałów, a podróż przebiegała gładko.

Choć dotknęła go rzeczywiście podwójna tragedia, twierdził, że to najpewniej kwestia boskiej woli, bo przecież w autokarze jechały osoby duchowne. Czy to sprawia, że powinien on mieć tarczę boskiej ochrony?

- W tym autokarze jechali kapłani i zakonnice, była opieka duchowa. Nie rozumiem tego, co się stało, ale nie wiemy, jaka jest wola pana Boga - twierdził pan Jarosław.

Sprawę dokładnie wyjaśnia prokuratura. Okaże się, czy rzeczywiście podróż przebiegała zgodnie z planem i wszystkimi normami oraz co stało za wypadkiem.

Śmiertelny wypadek tuż przy kapliczce

Najpierw uderzył w inne auto, potem wbił się w kapliczkę. Tragiczny wypadek w centrum Polski

Tragiczny wypadek w Bujnach Szlacheckich. - W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł 52-letni kierowca - podała policja z Bełchatowa. Zobacz zdjęcia z miejsca wypadku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • 14. piknik Radia Maryja. Przemysław Czarnek podziękował rozgłośni i o. Tadeuszowi Rydzykowi

  • Stanie się już dziś we wszystkich kościołach w Polsce. Abp Stanisław Gądecki wydał ważny komunikat

  • Ostry wpis prof. Jana Hartmana po tragedii w Chorwacji. Katolicy są oburzeni

Źródło: Super Express

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >
Pixabay/12019

Wiadomości

Pogoda na niedzielę. Burze, deszcz, gwałtowne wichury i śnieg w górach

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Koszalin: Kierowca nie zatrzymał się do kontroli. Podczas pościgu padły strzały

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nadchodzi kolejna zmiana dotycząca noszenia maseczek. Rząd wydał nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >