Goniec.pl > Wiadomości > 13 i 14. emerytura do likwidacji? Zaskakujące wieści dla seniorów
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.09.2023 22:44

13 i 14. emerytura do likwidacji? Zaskakujące wieści dla seniorów

gotówka
Iberion

Tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi politycy Konfederacji, Sławomir Mentzen oraz Przemysław Wipler zapowiadają zniesienie 13. i 14. emerytury. Również podobne zdanie co do tego świadczenia ma kandydat Trzeciej Drogi, Ryszard Petru. Czy emeryci mają się czego obawiać?

Wybory 2023. Likwidacja 13. i 14. emerytury? Konfederacja mówi wprost

Obecnie wszyscy seniorzy mogą liczyć na otrzymanie wyższego świadczenia emerytalnego. Wszystko to za sprawą wypłacanej we wrześniu razem z podstawową emeryturą, tzw. czternastki, czyli dodatkowego świadczenia. Kwotę 2650 zł brutto dostaną wszyscy, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. 

Przemysław Wipler zapowiedział, że Konfederacja zamierza zlikwidować te dodatkowe świadczenia dla seniorów, a zamiast nich, proponuje wprowadzenie waloryzacji emerytur zgodnie z inflacją. Polityk uważa to rozwiązanie za uczciwe i przewidywalne dla osób przechodzących na emeryturę.

Nie żył przez 23 minuty i twierdzi, że trafił do piekła. Wyznał, co zobaczył "po drugiej stronie"

Wybory 2023. Ryszard Petru również chce likwidacji dodatkowych świadczeń emerytalnych

Z pomysłem Konfederacji zdaje się zgadzać Ryszard Petru, który kandyduje do Sejmu z ramienia Trzeciej Drogi. Podobnie jak Wipler, uważa, że zlikwidowanie dodatkowych świadczeń dla seniorów jest dobrym pomysłem. Ryszard Petru proponuje zamiast tego wyższą waloryzację emerytur oraz zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.

- Zamiast 13. i 14. emerytury niech będzie 100 zł podwyżki miesięcznie, żeby to było w formie waloryzacji emerytury, a nie w prezencie - przyznał Petru w rozmowie z Onetem.

Likwidacja 13. i 14. emerytury? Do tego potrzeba zmiany ustawy

Na słowa Ryszarda Petru zareagowała posłanka PiS Elżbieta Rafalska. - Jeśli ktoś tak mówi, to chce przyczynić się do obniżenia poziomu życia emerytów z najchudszymi portfelami - stwierdziła.

Obecnie 13. i 14. emerytury są gwarantowane ustawowo. Aby zlikwidować dodatkowe świadczenia, potrzeba zmiany ustawy oraz zgody większości zasiadających w Sejmie posłów i podpisu prezydenta. Czternasta emerytura przyznawana jest wszystkich seniorom pobierającym świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty stosuje się zasadę złotówki za złotówkę.