Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tyle wyniesie 14. emerytura. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.08.2023 15:35

Tyle wyniesie 14. emerytura. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie

Mateusz Morawiecki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Pixabay/pxby666

Jest decyzja w sprawie „czternastki”. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. Do podpisania obu dokumentów doszło podczas spotkania z seniorami w Solcu nad Wisłą. Wypłaty dodatkowego świadczenia rozpoczną się we wrześniu.

Tyle będzie wynosić 14. emerytura

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w niedzielę, podczas wojewódzkich dożynek w Paradyżu, że czternasta emerytura w 2023 roku wyniesie 2200 zł netto, czyli 2650 złotych brutto. Pieniądze te otrzymają osoby, których regularne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku pozostałych zostanie zastosowana zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłaty dodatkowego świadczenia ruszą we wrześniu.

- Wykonując powyższe upoważnienie ustawowe, Rada Ministrów proponuje, aby w 2023 r. kwota wyższa niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, stosowana do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia wynosiła 2650,00 zł - czytamy w komunikacie ministerstwa rodziny.

Nie żyje ksiądz, który "nieobyczajnie zachował" się na plaży. Nieoficjalnie podano przyczynę śmierci

"14. emerytura" jest najlepszym dowodem na to, jak podchodzimy do losu seniorów"

Jak mówił w swoim wystąpieniu premier Morawiecki, pieniądze na dodatkowe świadczenia rząd PiS uzyskał, dzięki uszczelnieniu podatku VAT. - Wiek emerytalny, stawki ZUS. To jest to co podnosił Donald Tusk - mówił Morawiecki i wzywał seniorów, by „strzegli się liberałów Tuska”.

- Ta "14. emerytura" jest najlepszym dowodem na to, jak traktujemy solidarność międzypokoleniową. "14. emerytura" jest najlepszym dowodem na to, jak serio podchodzimy do losu wszelkich seniorów - zarówno od strony finansowej pokazujemy dbałość, tak jak tylko możemy - zapewniał premier Mateusz Morawiecki.

- Niedawno razem z panem prezydentem przekazywaliśmy tę dobrą wiadomość, że 14. emerytura będzie świadczeniem stałym. Dzisiaj mam dwie kolejne dobre wiadomości dla wszystkich naszych seniorów. Podjęliśmy decyzję, aby wypłaty rozpoczęły się w pierwszej połowie września, a kwota była o około 1000 złotych więcej, niż dotychczasowa. To niezwykle ważne dla seniorów - przekazał Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda podjął decyzję

Zgodnie z ustawą, wysokość oraz termin wypłaty „czternastek” co roku określa rozporządzenie Rady Ministrów do 31 października. 19 lipca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą mają one przysługiwać już na stałe. 

Wcześniej "czternastki" były jednorazowe, wypłacane w kwocie najniższej emerytury wszystkim, którzy nie przekroczyli progu dochodowego, który obecnie wynosi 2900 złotych. Po przekroczeniu tej kwoty stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę”. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.