Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ci Polacy dostaną bon energetyczny. Jest nowy projekt, padły konkretne kwoty
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.05.2024 15:18

Ci Polacy dostaną bon energetyczny. Jest nowy projekt, padły konkretne kwoty

pieniądze
Fot. materiały własne

Znanych jest coraz więcej szczegółów na temat zapowiadanego bonu energetycznego. Resort klimatu i środowiska zaprezentował właśnie najnowszą wersję projektu w tej sprawie, nad którą już niedługo pochyli się rząd Donalda Tuska. Politycy zaproponowali m.in. przesunięcie początku terminu na składanie wniosków o przyznanie wsparcia z 15 lipca na 1 sierpnia, a także przedłużenie na drugą połowę roku osłon związanych z cenami energii. Wiadomo też, na jakie kwoty będą mogli liczyć poszczególni beneficjenci.

Bon energetyczny. Nowy projekt ustawy ujrzał światło dzienne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ujawniło nowe informacje na temat bonu energetycznego, który wesprzeć ma Polaków najbardziej narażonych do ubóstwo w związku z odmrażaniem cen energii elektrycznej. Najnowsza wersja projektu w tej sprawie właśnie ukazała się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Pod koniec kwietnia dokument został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Rząd, zgodnie z harmonogramem, zajmie się nim już w najbliższy wtorek, tj. 7 maja. 

Wszyscy się mylili. Nagłe załamanie pogody przyniesie mrozy i śnieg

Bon energetyczny. Jakie kwoty?

Przedstawiona wersja ustawy jest już kolejną, jaką przygotował resort Pauliny Hennig-Kloski, który tym razem miał wziąć pod uwagę uwagi zgłoszone przez m.in. ministra finansów, ministra aktywów państwowych oraz ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zgodnie z nowymi zapisami wartość świadczenia ma zależeć od dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym oraz liczby domowników. Kwota wsparcia to 300-1200 złotych. Bon energetyczny o najniższej wartości otrzymają gospodarstwa jednoosobowe, gospodarstwa 2-3 osobowe dostaną 400 złotych, 4-5 osobowe mogą liczyć na 500 złotych, a sześcio- i więcej osobowe na 600 złotych.

ZOBACZ: 1000 zł dodatku do wypłaty dla wielu pracowników. Padł ważny termin

Wyższe świadczenia dostaną przy tym osoby, które zgłosiły w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków główne źródło ogrzewania gospodarstwa jako zasilane energią elektryczną. Wtedy kwota bonu zostanie podwojona.

Oprócz tego z bonu energetycznego cieszyć się będą mogły osoby z dochodami nieprzekraczającymi 2500 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 złotych w gospodarstwie wieloosobowym. Powyżej tych progów obowiązywać będzie zaś zasada “złotówka za złotówkę”.

Zmiana w terminach składania wniosków o bon energetyczny

To, co warto odnotować, to także to, że MKiŚ zdecydowało się przesunąć termin na składanie wniosków o wypłatę bonu energetycznego z 15 lipca na 1 sierpnia. Wnioski składać będziemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do 30 września br. Gmina otrzyma na rozpatrzenie wniosku 60 dni, a wypłaty pieniędzy zostaną zrealizowane w tym roku lub na początku przyszłego.

Projekt zakłada również, że cena maksymalna prądu w drugiej połowie 2024 r. zatrzyma się na poziomie 500 złotych za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 złotych za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorców. Z możliwości rozliczenia po cenie maksymalnej wyłączeni zostali jednak ci odbiorcy prądu, którzy zawarli umowy na sprzedaż tej energii elektrycznej z ceną dynamiczną.

Źródło: BI, Polsat News