Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podatek od komunijnego prezentu. Wielu Polaków nie miało pojęcia
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.05.2024 08:42

Podatek od komunijnego prezentu. Wielu Polaków nie miało pojęcia

komunia pieniądze
Fot. Pixabay/lininha_bs, materiały własne

Pierwsza komunia święta to doskonała okazja, aby sprawić dziecku wymarzony prezent. Taki tok rozumowania bardzo często prowadzi jednak do tego, że dorośli zapominają o umiarze. Tymczasem okazuje się, że zbyt drogi podarunek może obciążyć finansowo rodziców beneficjenta. Jeśli bowiem przekroczymy pewne progi, będą oni musieli zapłacić podatek.

Prezenty na komunię coraz droższe

W maju w polskich kościołach dominuje wyjątkowa podniosła atmosfera związana z pierwszymi komuniami świętymi. To bardzo ważne wydarzenie duchowe dla każdego katolika, ale nie da się ukryć, że w ostatnich latach coraz bardziej aspekt religijny wypierany jest przez ten finansowy. Pieniądze wydać trzeba nie tylko na organizację uroczystości i przygotowanie do niej dziecka, ale także na wręczane mu później prezenty. Wiele osób gubi wówczas proporcje i puszcza wodze fantazji.

Kiedyś podarunkiem dla komunisty były skromne dary, takie jak łańcuszek z medalikiem, Pismo Święte czy też różaniec, dziś triumfy święcą quady, koperty z pieniędzmi oraz sprzęty elektroniczne.

Dając taki prezent, bliscy dziecka cieszą się, że mogą sprawić mu przyjemność, ale zapominają przy tym, iż czasem przysługa może być niedźwiedzia. Chodzi o to, że za zbyt drogie przedmioty lub wygórowane kwoty w kopertach Urząd Skarbowy może chcieć pobrać podatek od darowizny.

Zderzenie autobusów w Krakowie. Nie żyje kierowca MPK

Ile wynoszą progi podatkowe od darowizny?

O tym, jaki próg podatkowy zostanie zastosowany w przypadku prezentu zależy od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączy darczyńcę i obdarowywanego. Im więzy są słabsze, tym mniejsza kwota wolna od podatku. Ustawa o tym traktująca dzieli pokrewieństwo na trzy grupy. Są to:

  • Grupa I (36 120 zł) - dotyczy małżonków, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma/macochy, pasierba, zięcia, synowej i teściów;
  • Grupa II (27 090 zł) - dotyczy zstępnych (dzieci, wnuki) rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych
  • Grupa III (5733 zł) - dotyczy pozostałych nabywców.

Portal Interia podaje ponadto, że kwota podatku po przekroczeniu progu wyliczana jest w oparciu o kwotę, o jaką darowizna przekroczyła podatek dla danej grupy. Można znaleźć ją na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Jak zapłacić podatek od darowizny?

Oczywiście, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek, okaże się, że nie tak łatwo przekroczyć ustalone progi, a poza tym warto wiedzieć, że darowizn od osób z tej samej grupy nie trzeba sumować, co także daje duże pole do manewru.

Jeżeli jednak zdarzy się, że limit zostanie przekroczony, rodzice dziecka będą mieli miesiąc na złożenie zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Potem US przekaże decyzję z konkretną kwotą podatku i po jej otrzymaniu trzeba będzie dokonać opłaty w ciągu dwóch tygodni. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą w wysokości 20 proc. wartości darowizny.

Źródło: geekweek.interia.pl, prawo.pl