Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.05.2024 13:40

Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego

spacer z psem
fot. Pixabay/pasja1000

Rząd pochyla się nad problemem bezdomności zwierząt w Polsce. Już niebawem w życie mogą wejść zmiany, które zakładają, że każdy pies będzie musiał mieć wszczepiony mikroprocesor. Obecnie czipowanie czworonogów jest dobrowolne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozważa diametralne zmiany w tej kwestii.

Ważne zmiany dla posiadaczy psów

Jak wynika z danych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych, w Polsce liczba psów już w roku 2022 przekroczyła 8 milionów. Wciąż poważnym problemem jest kwestia bezdomności czworonogów. Mimo dużej liczby prężnie działających schronisk dla zwierząt wiele psów wciąż cierpi z tego powodu. Jak informuje "Rzeczpospolita", polski rząd już niebawem planuje wprowadzić ważne zmiany w tej kwestii, aby poprawić system opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

“Jak umrą nasze mamy, poproszę ją o rękę”. Seks w wielkim mieście. Z niepełnosprawnością w tle

Czipowanie psów będzie obowiązkiem? Rząd prowadzi konsultacje

Rząd planuje wprowadzenie obowiązku czipowania psów. Takie działania aktualnie są standardem tylko w schroniskach. W ramach projektu miałaby powstać publiczna bazy danych.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowy obowiązek może wejść w życie. Wiceminister rolnictwa podkreśla, że prowadzone są w tej sprawie konsultacje.

ZOBACZ: Szykują się ogromne zmiany ws. zasiłku pogrzebowego. Trzeba wiedzieć

Projekt nie jest jeszcze wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, jednak prowadzimy już wstępne konsultacje. Wstępnie zakładamy, że obowiązkowi identyfikacji poddane będą psy, które przyjdą na świat po wejściu w życie nowych przepisów albo urodzone wcześniej, które po tej dacie trafią do obrotu - mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

Jak wygląd i ile może kosztować proces czipowania?

Głównym celem zmiany w przepisach ma być uporanie się z problemem dużej bezdomności wśród zwierząt poprzez zwiększenie odpowiedzialności ich właścicieli.

Czipowanie czworonogów zakładałoby wszczepienie mikroprocesora z numerem identyfikacyjny, znajdującego się w malutkiej szklanej kapsułce. Specjalny czytnik pozwala później na uzyskanie informacji o konkretnym psie. Koszt takiego zabiegu waha się w granicach od 100 do 200 zł.

ZOBACZ: Przepracowała w życiu tylko jeden dzień. Taką emeryturę dostaje

Jeśli zmiany wejdą w życie, czipowanie psów stanie się kolejnym obowiązkiem właścicieli. Posiadacze czworonogów już teraz płacą podatki od psa. W 2024 r. kwota ta nie może przekraczać ustalonej stawki maksymalnej (173,57 zł rocznie od jednego psa).