Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Darmowa komunikacja dla emerytów? Wystarczy spełnić jeden warunek
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.09.2023 12:31

Darmowa komunikacja dla emerytów? Wystarczy spełnić jeden warunek

Wnętrze tramwaju
Photo by Michał Turkiewicz on Unsplash

Osoby w wieku emerytalnym, choć to dla wielu z nich niezbyt oczywiste, mają do dyspozycji kilka przywilejów, których pozazdrościć im mogą znacznie młodsi mieszkańcy miast. Okazuje się, że wielu seniorów może korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Wystarczy spełnić jeden kluczowy warunek.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jak skorzystać?

Nie da się ukryć, że darmowa komunikacja to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia bezpłatne dotarcie niemal w każdy zakątek miasta. Aby móc bez płacenia wyruszyć w podróż wystarczy spełnić jeden, pozornie prosty warunek. O co dokładnie chodzi?

Bezpłatna komunikacja miejska dla emerytów przysługuje osobom, które ukończyło 70. rok życia. Choć warunek jest prosty do spełnienia i wystarczy żyć odpowiednio długo, to jest on też nie do przeskoczenia. Młodszym seniorom pozostaje czekanie na ich moment, aby móc korzystać z nieodpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i innymi środkami komunikacji miejskiej.

Po sromotnej klęsce z Albanią, Lewy ma kolejną zgryzotę. Plotki o Annie nie ustają

Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć darmowe przejazdy

Jeśli mamy ukończone 70 lat, to w przypadku kontroli biletów wystarczy pokazać kontrolerowi legitymację emeryta lub dowód osobisty, które potwierdzą nasz wiek. Dla pozostałych seniorów są inne sposoby na tańsze podróżowanie po mieście.

Przed osiągnięciem 70. roku życia można skorzystać z ulg na przejazdy, których warunki i zakres różnią się w zależności od miasta. Warto więc zajrzeć na oficjalne strony urzędów lub miejskich spółek przewozowych w swoim regionie, aby zobaczyć, czy przypadkiem nie przysługują nam tańsze przejazdy. Przykładowo, w Szczecinie kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat mogą korzystać z 50-procentowej zniżki na komunikację miejską, a w Warszawie osoby, które osiągnęły 65. rok życia, mogą wykupić specjalny roczny "bilet seniora" za zaledwie 50 zł - to niemal jak za darmo.

W zależności od miasta warunku mogą być inne

Specjalne oferty dla emerytów przygotowano również we Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy, gdzie granica wieku uprawniająca do darmowej komunikacji miejskiej wynosi zaledwie 65 lat… czyli emerytki na darmowe przejazdy muszą czekać pięć lat po przejściu na emeryturę. Wychodząc im naprzeciw, stworzono ofertę, w ramach której seniorki w wieku 60 lat mogą ubiegać się o 50% zniżkę na bilety komunikacji miejskiej.

Jak widać, warto więc zaznajomić się z ofertą lokalnych przewoźników i skorzystać z dostępnych dla nas możliwości.

Tagi: Emerytura