Goniec.pl
Tadeusz Rydzyk w żałobie

Telewizja TRWAM

Zaufany człowiek Rydzyka zmarł w nocy po długiej walce z ciężką chorobą

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Nie żyje wieloletni współpracownik Tadeusza Rydzyka, redemptorysta Marian Sojka. Wiadomości o odejściu duchownego obiegły krajowe media w środowe popołudnie. W ostatnich latach kapłan Sojka pełnił funkcję dyrektora powstającego w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość.

Tadeusz Rydzyk pogrążył się w głębokiej żałobie po stracie bliskiego współpracownika. O. Marian Sojka przez wiele lat pracował w Radiu Maryja oraz Telewizji Trwam. Redemptorysta zmarł po ciężkiej chorobie 25 maja 2021 roku w wieku 61 lat.

Tadeusz Rydzyk pogrążył się w żałobie

O śmierci o. Mariana Sojki poinformowali redemptoryści. Duchowny rozpoczął posługę kapłańską w 1985 roku i najpierw pracował jako wikariusz w Zamościu, a następnie rozpoczął studia z historii kościoła w Rzymie. Tam też ukończył także szkołę przy Tajnym Archiwum Watykańskim.

Do Polski o. Sojka wrócił w 1989 roku, a rok później podjął pracę jako katecheta w Toruniu. W 1993 roku rozpoczął współpracę z Radiem Maryja, wkrótce jednak zajął się wykładaniem historii Kościoła i opuścił Toruń, do którego wrócił dopiero w 2010 roku.

Wówczas o. Marian Sojka ponownie podjął współprace z podmiotami należącymi do Tadeusza Rydzyka. Przez lata był członkiem redakcji Radia Maryja, Telewizji Trwam, a także dyrektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

[EMBED-243]

Redemptorysta pełnił także funkcję dyrektora instytutu Pamięć i Tożsamość, a w ostatnich dwóch latach objął stanowisko dyrektorem muzeum o tej samej nazwie. Nie doczekał jednak otwarcia placówki, którą w dużej mierze finansowano z pieniędzy publicznych, pochodzących m.in. z budżetu Ministerstwa Kultury.

Muzeum "Pamięć i tożsamość im. św. Jana Pawła II" w Toruniu to najdroższa inicjatywa Tadeusza Rydzyka, opłacana z budżetu publicznego, a jej finansowanie wzbudziło sporo kontrowersji. Otwarcie placówki miało nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

O. Marian Sojka zmarł we wtorek 25 maja 2021 roku w Toruniu w wieku 61 lat. Duchowny odszedł po ciężkiej chorobie w 42. roku życia zakonnego i w 36. roku kapłaństwa. Jego śmierć to ogromny cios dla Tadeusza Rydzyka, który niezwykle cenił zakonnika.

- Trudno mi to mówić… Jakkolwiek zmagał się z poważną chorobą, a dla człowieka wierzącego jest nadzieja, nie chcieliśmy dopuścić do siebie, że tak się stanie - przekazał Tadeusz Rydzyk, którego słowa zacytowano na stronie internetowej Radia Maryja.

Tadeusz Rydzyk poprosił wiernych o modlitwę za dusze zmarłego duchownego. Uroczystości pogrzebowe o. Mariana Sojki odbędą się w piątek 28 maja 2021 roku w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Toruniu. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet/Radio Maryja

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >