Goniec.pl
Seniorka przechytrzyła oszustów

Pixabay/congerdesign

Złodzieje chcieli oszukać seniorkę, kobieta wystawiła ich policji

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

71-letnia kobieta odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny, który podawał się za policjanta. Seniorka zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Postanowiła spełnić polecenia przestępcy, informując jednocześnie o procederze pracowników banku i funkcjonariuszy. Do zdarzenia doszło w Poznaniu w połowie kwietnia, jednak dopiero teraz policja zdecydowała się na ujawnienie jego szczegółów.

Seniorka, który odebrała telefon od oszusta, udała się do banku. Mężczyzna informował kobietę, że jej oszczędności są zagrożone i powinna przekazać je „do depozytu policyjnego”. Starsza pani nie uwierzyła w doniesienia. Zdawała sobie sprawę, że metoda „na policjanta” jest niezwykle popularna.

Seniorka przechytrzyła oszustów

Gdy pojawiła się w placówce - wciąż pozostając na linii z przestępcą - dyskretnie powiedziała pracownicy placówki o swoich podejrzeniach. Przedstawicielka banku natychmiast powiadomiła o sprawie policję. Służby zareagowały na zgłoszenie.

- Po kilkunastu minutach na miejsce przyjechali specjaliści w zakresie rozpracowywania działających w ten sposób przestępców. Spokojnie i dyskretnie przekazali seniorce zasady, jak ma dalej postępować, zapewniając jej bezpieczeństwo - relacjonowali śledczy na stronie internetowej.

Akcja potoczyła się błyskawicznie. Starsza pani otrzymała w banku kopertę ze specjalnym wkładem. Wyszła z placówki i wybrała się do wskazanego przez rozmówcę miejsca i zostawiła pakunek pod drzewem, oddalając się jednocześnie w bezpieczniejszą okolicę.

Wkrótce o kopertę przyszła kobieta, którą po krótkim pościgu zatrzymali obserwujący miejsce policjanci. Po wylegitymowaniu okazało się, że to 35-latka poszukiwana europejskim nakazem aresztowania. Podobnych przestępstw miała dopuścić się w Niemczech.

Oszustka spędzi trzy najbliższe miesiące w areszcie. Za próbę oszustwa w Poznaniu grozi jej osiem lat więzienia. Poznańscy policjanci wciąż pracują nad sprawą. Próbują ustalić tożsamość osób, które współpracowały z zatrzymaną - chodzi między innymi o mężczyznę, który dzwonił do 71-latki.

Policja od lat apeluje do seniorek i seniorów o zachowanie ostrożności. W ostatnim czasie regularnie dochodzi do oszustw metodami „na policjanta” i „na wnuczka”. Podszywają się tym samym pod bliskich czy przedstawicieli organów ścigania i państwowych instytucji.

- Szanowni państwo! Pamiętajcie, że Policja nigdy nie będzie chciała, żebyście przekazywali swoje pieniądze czy kosztowności - apelują funkcjonariusze. Mundurowi ostrzegają także przed podawaniem haseł do kont bankowych i szczególnie przed przekazywaniem pieniędzy. 

W przypadku telefonu w podobnej sprawie funkcjonariusze radzą natychmiastowe rozłączenie się i powiadomienie policji oraz bliskich. Należy pamiętać, że w wielu podobnych przypadkach funkcjonariuszom nie udaje się namierzyć przestępców.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >