Goniec.pl
Łukasz Socha zginął w wypadku

Pixabay.com carolynabooth

Dwóch księży odmówiło pochówku Łukasza. Jego matka nagłośniła skandaliczne zachowanie duchownych

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

16 maja 2021 roku Łukasz Socha zginął w wypadku motocyklowym w Mikowie w gminie Nowogrodziec. Matka 38-latka jest oburzona zachowaniem księży, którzy odmówili pochówku jej syna. Sprawą zajmie się teraz kuria Legnicka.

Podczas jazdy motocyklem Łukasz Socha nagle zjechał z trasy i uderzył w słup drogowy. Mężczyzna zginął na miejscu, a nagła śmierć 38-latka była dla jego rodziny ogromną tragedią. Okazało się jednak, że to nie koniec ich cierpienia.

Łukasz Socha zginął w wypadku motocyklowym. Księża odmówili pochówku mężczyzny

Już dzień po wypadku mama Łukasza zwróciła się z prośbą o pochówek syna do kapłana z Gościszowa. Jak relacjonuje kobieta, ksiądz Janusz Wilk odmówił odprawienia mszy oraz przeprowadzenia pogrzebu katolickiego. Duchowny argumentował swoje stanowisko tym, że nie znał 38-latka i według niego był on niewierzący.

Mama 38-latka zwróciła się wiec z prośbą o pogrzeb do drugiego księdza. Kapłan z Gierałtowa również odmówił celebracji pogrzebu, bo nie widywał Łukasza w kościele i nie spotkał go, gdy odwiedzał parafian po kolędzie.

- Pogrzeb katolicki mu się należał tak jak i naszej rodzinie [...] Jestem zniesmaczona, zażenowana działaniem księży. To skandal. Nie potrafię zrozumieć tej argumentacji w momencie takiej tragedii - wyznała Danuta Socha w rozmowie z portalem bolec.info.

Ostatecznie Łukasz Socha został pochowany 21 maja w ceremonii świeckiej i spoczął na cmentarzu w Gościszowie. Ks. Wilk potwierdził, że w pierwszym odruchu odmówił pochówku, jednak później próbował skontaktować się z rodziną zmarłego.

Kapłan tłumaczy, że rodzina zmarłego nie zwróciła się do niego z formalnym zapytaniem, a o planowanym pogrzebie 38-latka duchowny miał dowiedzieć się w czwartek. Z relacji księdza wynika, że formalności dotyczące pochówku na cmentarzu w Gościszewie załatwiano na ostatnią chwilę.

- Wtedy w nocy rodzina przyjechała z aktem zgonu, bo powiedziałem, że jak pochowają bez wpisu, bez formalności, to oni i ja będziemy mieli prokuraturę na głowie - tłumaczy ksiądz w rozmowie z portalem istotne.pl.

Ustalona przez bliskich Łukasza godzina pogrzebu kolidowała z obowiązkami kapłana, dlatego ten miał poprosić o jej zmianę. Krewni zmarłego 38-latka nie zgodzili się jednak, gdyż termin został ustalony wcześniej z firmą pogrzebową, która miała dużo zleceń.

Sprawa została zgłoszona do Kurii Legnickiej, która w poniedziałek 24 maja przeprowadzi rozmowy z duchownymi z Gościszowa i Gierałtowa. Jak zapowiedziano, po tych spotkaniach stanowisko Kurii w tej sprawie przedstawi jej rzecznik prasowy, ks. Waldemar Wesołowski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2

undefined

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >