Goniec.pl
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Pixabay.com Pexels

12 tysięcy złotych na dziecko. Wiadomo, od kiedy mają wypłacać pieniądze

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z najbardziej wyczekiwanych programów wsparcia, zawartych w nowym planie społeczno-gospodarczym rządu PiS. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ujawniła, kiedy rodzice mieliby zacząć otrzymywać zapowiedziane pieniądze.

Obiecywany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy miałby wynosić 12 tysięcy złotych na każde drugie i kolejne dziecko, które ukończy 1 rok życia, ale nie przekroczy 3 lat. Z ust minister rodziny i polityki społecznej padła konkretna data.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy już od przyszłego roku

Prezentacja założeń nowego planu społeczno-gospodarczego dla Polski wywołała spore poruszenie wśród Polaków. Młodzi rodzice szczególną uwagę zwrócili na obietnicę wsparcia, jakim miałby być dla nich Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Zakłada on wypłatę każdej rodzinie kwoty w wysokości 12 tysięcy złotych za każde drugie i kolejne dziecko, pomiędzy jego 1 a 3 rokiem życia. Przedstawiciele władzy tłumaczą, że rozwiązanie to ma być zachętą dla młodych rodziców, by powiększyli swoją rodzinę, bez obaw o stabilność finansową. 

Na razie ta propozycja Polskiego Ładu wciąż jest w fazie prac, a rząd ustala szczegóły projektu ustawy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła jednak, że resort nie ma w planach ustalać progu dochodowego, który wyznaczałby prawo do skorzystania ze wsparcia.

_- Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. [...] Rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje prokreacyjne, kiedy wiedzą, że mają ku temu odpowiednie warunki -_tłumaczyła szefowa resortu.

Minister Maląg dodała także, że planowo ustawa dotycząca Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku. Na tę informację czekało wielu młodych rodziców, którzy liczą na zapowiedziane przez rząd wsparcie.

Nowy program społeczno-gospodarczy dla Polski zakłada jednak nie tylko pomoc dla rodzin. Na dodatkowe ulgi liczyć będą mogli m.in. emeryci. Jednym z przedstawionych pomysłów jest zniesienie opodatkowania dla emerytur do kwoty 2500 zł. Rząd planuje bowiem podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych.

- Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku doprowadzi do wzrostu progresywności klina podatkowego – podatki będą niższe dla osób o niskich i średnich dochodach, a bardziej sprawiedliwe dla mających wysokie dochody - tłumaczą twórcy Polskiego Ładu.

Planowane usprawnienia mają również polepszyć kondycję polskiej służby zdrowia. W ciągu najbliższych sześciu lat wydatki na zdrowie mają osiągnąć 7 proc. PKB, przy czym w 2023 roku ma to już być 6 proc. PKB. Rząd planuje także m.in. zniesienie limitów u specjalistów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 30 maja TVP wyemituje koncert poświęcony twórczości Krawczyka. Na scenie pojawi się jego hologram

  • Ruszyła zbiórka pieniędzy dla syna Krzysztofa Krawczyka

  • Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express

undefined

Podobne artykuły

ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >
Rachunek: emeryci

Pieniądze

Emeryci dostali rachunek na 17 tysięcy złotych za prąd na działce

Czytaj więcej >