Zdjęcie z cmentarza Żródło: Screen wp.pl

Zdjęcia z polskiego cmentarza ujawniają prawdę o pogrzebach

26 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Polskie cmentarze zapełniają się w zaskakującym tempie, a statystyki dotyczące zgonów w ostatnich miesiącach są przerażające. Przez pierwsze 14 tygodni obecnego roku śmierć poniosło o 32 proc. więcej osób, niż w tym samym okresie w 2020 roku. Pandemia COVID-19 zbiera w naszym kraju ogromne żniwo.

Redakcja portalu wp.pl przygotowała niezwykle poruszający materiał o polskich cmentarzach. W rozmowie z dziennikarzami Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego podkreślił, że w ostatnich miesiącach pogrzeby w naszym kraju są organizowane z ogromnymi problemami. Brakuje miejsc w kostnicach, terminów, a nawet trumien.

Cmentarze w Polsce zapełniają się w przerażającym tempie

Pandemia COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo niemal na całym świecie, również w Polsce. W ostatnich tygodniach nasz kraj zmagał się z tzw. trzecią falą pandemii, która doprowadziła krajową służbę zdrowia na skraj wytrzymałości. Znacząco wzrosły wówczas nie tylko liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem, ale przede wszystkim ofiar śmiertelnych.

Dziennikarze portalu wp.pl odwiedzili z kamerą polskie nekropolie oraz porozmawiali z Adamem Ragielem z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego. Jak przyznał specjalista, obecnie w branży pogrzebowej obserwuje się poważne problemy w organizacji pochówków.

- Nikt nie pamięta jeszcze, żeby tyle zgonów było, tyle problemów w organizacji pogrzebów. Chociażby jeśli chodzi o terminy, przechowywanie ciał, brak miejsc w chłodniach - wyznał Adam Ragiel.

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzeniaOd dziś wchodzą w życie nowe obostrzeniaCzytaj dalej

Pochowanie bliskiej osoby może być obecnie nie lada wyzwaniem. W niektórych zakładach pogrzebowych brakuje nawet trumien. Liczba dziennych zgonów wywołanych przez COVID-19 jest ogromna, jednak do tego dochodzą również zmarli, którzy z powodu niewydolności służby zdrowia nie otrzymali pomocy medycznej na czas. To m.in. ofiary wypadków, pacjenci z chorobami przewlekłymi czy zawałowcy.

- Służba zdrowia nie funkcjonuje tak, jak powinna funkcjonować. [...] Nie ma pomocy lekarskiej, nie ma pomocy pogotowia na czas. Oczekiwanie jest bardzo długie. Ci ludzie po prostu nie wytrzymują - wskazał Ragiel.

Na nagraniach zrealizowanych przez reporterów serwisu wp.pl widać wiele rzędów świeżych grobów w cmentarnych alejkach. Adam Ragiel wskazał, że np. na cmentarzu północnym w Warszawie zwyczajnie zaczyna brakować już miejsc na nowe mogiły. To nie jedyna nekropolia w Polsce, która zmaga się lub niedługo będzie się zmagać z podobnym problemem.

Od początku 2021 roku w Polsce śmierć poniosło łącznie 153,6 tys. osób. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zgonie 193 osób zmagających się wcześniej z zakażeniem COVID-19. Jeszcze 2 dni temu było ich ponad 500.

- Liczba zakażonych koronawirusem 2 758 856/65 415 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazał resort zdrowia w niedzielę 25 kwietnia 2021 roku.

Cmentarz w Polsce

Cmentarz w Polsce

Fot. screen WP.PL To nie Brazylia – to Polska. Przerażające zdjęcia z cmentarzy. "Brakuje trumien"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP/o2/GOV

Następny artykuł