Goniec.pl
Józef Makal nie żyje

Pixabay.com ScorpionD

Nie żyje Józef Makal

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

94-letni Józef Makal odszedł w niedzielę 25 kwietnia 2021, a informacje o jego śmierci obiegły krajowe media. Był wybitnym polskim fotografem, zawodowo związanym z redakcją fotograficzną "Dziennika Zachodniego". Jego zdjęcia przez lata

Śmierć Józefa Makala to ogromna strata dla polskiego środowiska fotograficznego. Ceniony autor ma na swoim koncie wiele poruszających zdjęć i jak wspominają jego koledzy, miał świetne wyczucie i niestandardowe podejście do ilustrowania tematów.

Nie żyje Józef Makal

Józef Makal był legendą śląskiej fotografii, a także jednym z najbardziej cenionych współpracowników „Dziennika Zachodniego”. Znajomi i fani jego pracy zapamiętają go, jako artystę, który aparat zawsze miał pod ręką. 

Aldona Minorczyk-Cichy z redakcji „Dziennika Zachodniego” napisała w 2011 roku o Józefie Makalu, że jest dziś określany śląskim Henry Cartier-Bressonem. Przez porównanie do wybitnego francuskiego artysty podkreśliła, jak wielki talent miał śląski fotograf, który z pasją realizował swoje artystyczne wizje pomimo przeszkód i niesprzyjających okoliczności.

Fotograf uwiecznił na swoich zdjęciach przyjazd Jana Kiepury do Polski, postać kosmonauty Jurija Gagarina, Fidela Castro, Charlesa de Gaulle'a czy prof. Zbigniewa Religę, którego sfotografował z charakterystycznym papierosem w ręku.

[EMBED-245]

Praca artysty wielokrotnie była doceniana i wyróżniania w konkursach. Na swoim koncie Józef Makal miał m.in. nagrodę World Press Foto, a jego wystawy prezentowane były nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju.

Choć Józef Makal już od dawna przebywał na emeryturze, nigdy nie porzucił fotografowania i często odwiedzał redakcję „Dziennika Zachodniego”. Jego niezwykłe historie stanowiły inspirację dla nowych pokoleń fotografów. 

- Można powiedzieć, że on tu nigdy nie pracował, on tu po prostu żył. [...] Uwielbiałem jego opowieści o tym, kogo i jak fotografował. W latach 60., 70. i 80. był to niewątpliwie wybitny fotograf w Polsce, ale i dziś jego fotografie są nadal wybitne - wspominał fotoreporter Arkadiusz Gola.

Informacja o śmierci artysty pojawiła się na profilu facebookowym o jego twórczości. Jak przekazano, Józef Makal zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 25 kwietnia 2021 roku o godz. 18.00. Pod smutną informacją pojawiły się wyrazy współczucia od znajomych i fanów fotografa.

- Najbardziej szarmancki i elegancki fotoreporter, prawdziwy gentleman i super człowiek z poczuciem humoru i twarzą pełną uśmiechu. Józiu ... niech niebiosa przyjmą Cię godnie - napisała jedna z internautek.

[EMBED-602]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ashley Cain w żałobie. Zmarła jego 8-miesięczna córeczka

  • Odziedziczyła po dziadku zamurowany garaż. Po zburzeniu ściany ujrzała prawdziwy zabytek

  • 11-latek wyszedł z domu i już nie wrócił. Dopiero po 27 latach rodzice poznali prawdę

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >