Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Zaskakujące zakończenie "Wiadomości" TVP. Michał Adamczyk w ostatniej chwili wydał oświadczenie
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 23.05.2023 17:45

Zaskakujące zakończenie "Wiadomości" TVP. Michał Adamczyk w ostatniej chwili wydał oświadczenie

Michał Adamczyk, Wiadomości
"Wiadomości" TVP z dn. 22.05.2023 (zrzut ekranau)

W 2022 roku oglądalność programu "Fakty" TVN była znacząco wyższa niż "Wiadomości" TVP. W 2023 roku nadawca publiczny nie zdołał ani razu prześcignąć programu konkurencji pod względem liczby widzów w comiesięcznym zestawieniu. To jednak nie przeszkadzało, by wczoraj (22.05) "Wiadomości" ogłosiły swoje zwycięstwo pod względem oglądalności i określiły się mianem lidera..

Michał Adamczyk ogłosił sukces "Wiadomości"

“Wiadomości” TVP bardzo często decydują się na chwalenie tak siebie, jak i swoich widzów za wysokie wyniki oglądalności, i nie inaczej było tym razem. Pod koniec wczorajszego (22.05) głównego wydania programu pojawił się pasek o treści: “Dziękujemy i kłaniamy się państwu nisko!”. Uradowany Michał Adamczyk ogłosił triumf swojego programu.

- A teraz podziękowania dla państwa, naszych widzów, bo to dzięki państwu "Wiadomości" kolejny raz są liderem oglądalności wśród największych programów informacyjnych w Polsce - mówił dziennikarz.

Elżbieta Romanowska mierzy się z falą hejtu. Zwróciła się do internautów

Prezenter przemilczał niewygodne fakty

Po tym na ekranie pojawiły się wykresy, które jasno pokazały, że "Wiadomości" faktycznie prześcignęły "Fakty" TVN oraz program "Wydarzenia" Polsatu. Jednakże należy zaznaczyć, że dotyczyło to… tylko minionego weekendu (20-21.05). Zespół "Wiadomości" z pewnością miał to na uwadze, dlatego Adamczyk przytoczył również inne liczby, które świadczyły o "utrzymującej się przewadze" nad głównym konkurentem.

- Przewaga "Wiadomości" nad "Faktami" utrzymuje się od pięciu tygodni. W każdym z ostatnich pięciu tygodni to "Wiadomości" były liderem, zatem jeszcze raz serdecznie państwu dziękujemy za zaufanie - cieszył się prezenter.

"Wiadomości" ustępują "Faktom" TVN

Warto sprostować, że w 2022 roku średnia oglądalność programu "Fakty" wyniosła 2,66 mln widzów, podczas gdy program "Wiadomości" osiągnął wynik 2,49 mln. Program TVN zdobył pozycję lidera dopiero w czerwcu, jednak ostatecznie zwyciężył w całorocznym zestawieniu. W kwietniu 2023 roku TVN utrzymał swoją pozycję z wynikiem 2,37 mln widzów, wyprzedzając program TVP, który osiągnął wynik 2,27 mln.

Na początku kwietnia br. Michał Adamczyk z zadowoleniem informował o "średnim dobowym udziale w rynku stacji telewizyjnych", w którym TVP1 i TVP2 wyprzedziły TVN i Polsat. Jednakże prezenter zaniedbał uwzględnienie niewygodnych szczegółów, które mogły być uznane za sukces konkurencji. Co więcej, nie wspomniał o kolejnej porażce "Wiadomości" w starciu z "Faktami" ani o wynikach sondaży Ipsos i United Surveys, który był miażdżący dla TVP, jeśli chodzi o ocenę rzetelności programów informacyjnych.

Źródło: “Wiadomości” TVP z dn. 22.05.2023