Goniec.pl
Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

berion materiały własne

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia dotyczącego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Z dokumentu przedstawionego przez Radę Ministrów wynika, że mieszkańcy będą mogli liczyć na przedłużenie o dwa tygodnie. Zgodnie z najnowszymi planami rządowymi dodatkowe świadczenia mają przysługiwać aż do 6 czerwca.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom dzieci do lat ośmiu, a także starszych, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Pieniądze trafiają do opiekunów, którzy z powodu pandemii koronawirusa nie mają możliwości posłania pociechy do żłobka, przedszkola czy szkoły lub nie mogą zatrudnić opiekuna dziennego z powodu zachorowania na COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzono w marcu ubiegłego roku na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wedle dotychczasowych przepisów prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do 23 maja. Rada Ministrów zadecydowała o przedłużeniu go o kolejne dwa tygodnie, czyli do 6 czerwca.

Pieniądze będą przysługiwały w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę. Z przyjętego rozporządzenia wynika, że rodzice skorzystają z dodatkowego zasiłku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówka pobytu dziennego i inna placówka lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów nie może zapewnić opieki z powodu zamknięcia, lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią.

- Oznacza to, że zasiłek przysługuje, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Jeżeli np. żłobek, do którego miało uczęszczać nasze dziecko, zostanie czasowo zamknięty, to taki zasiłek będzie nam przysługiwał - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzic, który chce otrzymać pieniądze, jest zobowiązany do złożenia specjalnego oświadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, wybierając wniosek ZAS-58 z listy dostępnych dokumentów.

 Zasiłek przysługuje zarówno ojcu, jak i matce dziecka. Środki trafiają na konto opiekuna, który o nie wystąpi. Świadczenie jest wypłacane na zasadach ogólnych. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły czternaście lat i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagają opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek opiekuńczy w wymiarze 30 dni przyznawany jest do ukończenia przez dziecko osiemnaście lat.

Te same zasady obowiązują także w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić podopiecznemu opieki np. z powodu choroby.

Zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na zasadach ogólnych, który przysługuje w przypadkach choroby dziecka w wieku poniżej czternastu lat.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >
Stare polskie banknoty

Pieniądze

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

Czytaj więcej >