Zapadł wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Przełomowa decyzja
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok dotyczący sektora bankowego oraz osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. W swoim orzeczeniu TSUE poparł frankowiczów, stwierdzając, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej z powodu nadużyć ze strony banku, może on żądać od kredytobiorcy rekompensaty za korzystanie z kapitału na cel zakupu nieruchomości.
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. kredytów we frankach
Trybunał orzekł, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.
- Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów. [...] ewentualne uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną jest skutkiem stosowania nieuczciwych warunków przez Bank. W związku z tym nie można dopuścić ani do tego, by czerpał on korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, ani do tego, by otrzymał odszkodowanie za niedogodności nim wywołane - podkreślili sędziowie TSUE.
Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z antenyPrzedstawiono jasne wytyczne dla sądów krajowych
Ponadto Trybunał stwierdził, że argument dotyczący stabilności rynków finansowych nie ma znaczenia w ramach wykładni regulacji unijnych, których celem jest ochrona konsumentów. - Sąd może zarządzić środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania sprawy o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy - uznał TSUE.
Jak tłumaczyli dalej sędziowie, odmowa zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach środków tymczasowych, może uczynić, przynajmniej w części, nieskutecznym ostateczne orzeczenie do co nieważności umowy.
To dobre informacje dla frankowiczów
Wskutek osłabienia złotego wobec szwajcarskiej waluty, raty kredytów, a także kwota kapitału do spłaty drastycznie wzrosły. Kredytobiorcy apelowali o rozwiązanie problemu mocą ustawy, ponieważ nie radzili sobie ze spłatą zobowiązań. W wyroku sędziowie podzielili opinię rzecznika generalnego TSUE ws. kredytów frankowych. Teraz poszkodowani kredytobiorcy mogą dochodzić odszkodowań od banków.
Banki w Polsce udzieliły w sumie ok. 750 tys. kredytów we frankach szwajcarskich, z czego 400 tys. spłacono. W polskich sądach toczy się 130 tys. spraw kredytobiorców przeciwko bankom.
Źródło: PAP