Zamontował pompę ciepła, gdy dostał rachunek, złapał się za głowę. Popełnił fatalny błąd
Trudno uwierzyć, ile musi zapłacić mężczyzna, który poszukując oszczędności zdecydował się na zamontowanie pompy ciepła. Temat tego rodzaju sprzętu jest wciąż gorący, ponieważ dla wielu gospodarstw domowych miał on stanowić wielkie ułatwienie w zmniejszaniu kosztów. Historia pewnego Polaka zdaje się temu przeczyć, jednak eksperci wskazują na jeden, kluczowy błąd, który popełnił.
Zamontował pompę ciepła. Taki rachunek dostał po kilku miesiącach
Temat pomp ciepła również w 2025 roku wywołuje sporo kontrowersji. Montaż tych urządzeń dla wielu gospodarstw domowych miał być zbawieniem i oszczędnością, a po czasie często okazywał się wiązać ze sporym rozczarowaniem i wzrostem kosztów. Nie zmienia to faktu, że pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, która może przekładać się na to, że wiele osób decyduje się na ich szybki zakup, a potem nie zwraca szczególnej uwagi na ich właściwe użytkowanie. Skutki mogą być poważne.
Mąż Beaty Klimek w końcu nie wytrzymał. Dokładnie wszystko pokazałZainwestował w pompę ciepła i dostał horrendalny rachunek
Specjaliści przekonywali, że pompy ciepła będą idealnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw domowych, a odpowiednio użytkowane i dobrze dobrane, gwarantują też obniżkę rachunków. Pojawia się jednak coraz więcej przypadków, które temu zdecydowanie przeczą. Trudno uwierzyć, ile musiał zapłacić jeden z mieszkańców Mazowsza niedługo potem, jak zdecydował się zainwestować w pompę ciepła.
ZOBACZ: Śmierć dorwała go, gdy wracał z pracy. Tuż przed tragedią rozmawiał z ojcem, ratownicy byli bezsilni
Kupił pompę ciepła. Niebywałe, jaki rachunek dostał
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i są one przeważnie chwalone. Nie należy jednak zapominać, że ich niewłaściwe użytkowanie może okazać się katastrofalne dla portfela. Dowodzi tego historia mieszkańca Mazowsza.
Wielkie zainteresowanie pompami ciepła w ostatnich latach wynikało przede wszystkim z wielu rządowych zachęt. Do inwestycji nakłaniano, oferując programy dotacyjne i wsparcie, takie jak programy Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Inwestycja w pompę ciepła miała być bardziej opłacalna dla portfeli Polaków, a dodatkowo ekologiczna. Rząd zachęcał więc do wymiany starych, nieefektywnych kotłów, tzw. kopciuchów, a jak wskazuje portal money.pl, w 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych.
Okazuje się, że tuż po zamontowaniu pompy ciepła wielu Polaków wyraża swoje niezadowolenie ze sprzętu. Serwis legaartis.pl opisał przykład pana Marka z województwa mazowieckiego, którego rachunek za prąd w ciągu jednego sezonu grzewczego wyniósł aż 7 tys. zł. Mężczyzna zainwestował w nowoczesną powietrzną pompę ciepła dla swojego domu o powierzchni 150 mkw. System miał być zarówno tani w eksploatacji, jak i przyjazny dla środowiska. Okazało się, że pierwsza z korzyści w ogóle nie miała racji bytu w przypadku sprzętu pana Marka. Wszystko przez jeden błąd, który popełnił.
Mieszkaniec Mazowsza zapłacił 7 tys. zł rachunku za prąd ze względu na niewłaściwe użytkowanie pompy ciepła. Mężczyzna zapomniał o odpowiednim dostosowaniu parametrów urządzenia. Doprowadziło to do tego, że pompa działała w trybie wysokotemperaturowym, generując niepotrzebnie duże zużycie energii elektrycznej. Ponadto nie dopilnował on okresowych przeglądów i konserwacji, co przełożyło się na obniżenie efektywności pompy.
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że nieprawidłowe skonfigurowanie ustawienia pompy ciepła może zwiększyć zużycie energii nawet o 30 proc. W przypadku pana Marka przełożyło się to na to, że zamiast przewidywanych 3,5 tys. kWh rocznie, zużycie sięgnęło prawie 7 tys. kWh. Mając na uwadze obecne ceny energii (około 1,20 zł/kWh), o wysoki rachunek nie było trudno.
Portal wskazuje, że sytuacji mieszkańca Mazowsza da się łatwo uniknąć. Warto zwrócić uwagę na m.in. opcję połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiki, co może niemal całkowicie zniwelować rachunki za prąd. Polecane w takiej sytuacji jest także korzystanie z taryfy dwustrefowej – wybór taryfy nocnej (G12) pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej o kilkanaście procent.
Jakie są najczęstsze błędy w użytkowaniu pompy ciepła? Eksperci wskazują m.in. na nieprawidłową konfigurację krzywej grzewczej, ponieważ kluczowe jest dostosowanie temperatury wody grzewczej do rzeczywistych potrzeb. ”Grzechem” użytkowników pomp ciepła jest także lekceważenie konserwacji. Regularne czyszczenie filtrów i sprawdzanie stanu technicznego pompy pozwala na uniknięcie spadków wydajności. Na duże koszty może przełożyć się także niedostateczna izolacja budynku, ponieważ nawet najbardziej efektywna pompa ciepła nie poradzi sobie z ogrzewaniem domu, który traci dużo ciepła przez ściany, dach lub okna.
To jednak nie wszystko – ogromne znaczenia ma także sam wybór sprzętu. Prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Paweł Lachman w rozmowie z serwisem smoglab.pl wyjaśniał, że gigantyczne rachunki mogą wynikać ze złego doboru i montażu urządzenia.
W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć. Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę. My jako stowarzyszenie wydaliśmy kompleksowe wytyczne dotyczące prawidłowego montażu. Mamy system szkoleń dla instalatorów. Wprowadziliśmy znaki jakości dla pomp ciepła – powiedział.
Ekspert wyjaśnił, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy montażu pompy ciepła w swoim domu.
Dom, który nie nadaje się do pompy ciepła – z nielicznymi wyjątkami – to na przykład dom, który nie ma żadnej izolacji cieplnej, są w nim stare okna. Inny przykład to wysokotemperaturowa instalacja grzewcza. Pompa ciepła najczęściej nie będzie do tego pasować – zalecił Paweł Lachman.