Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Jeśli nie bierzesz potwierdzenia płatności, to popełniasz duży błąd. Każdy powinien o tym wiedzieć
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 13.04.2025 20:45

Jeśli nie bierzesz potwierdzenia płatności, to popełniasz duży błąd. Każdy powinien o tym wiedzieć

terminal
Fot. pexels.com/Kaboompics.com

“Wydrukować potwierdzenie?” - to magiczne pytanie słyszy każda osoba, która za zakupy w sklepie płaci kartą lub telefonem. Ci którzy odpowiadają przecząco, nawet nie zdają sobie sprawy, że popełniają potężny błąd. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Wiele osób popełnia ten błąd na zakupach

Karta płatnicza zyskuje coraz szersze grono stałych użytkowników. Wiele osób myśląc o pieniądzach, nie myśli już o tradycyjnych banknotach. Okazuje się jednak, że spore grono osób płacących kartą lub telefonem nie zdaje sobie sprawę z popełnianego przez siebie błędu. Nie jest on obojętny i może zakończyć się stratami finansowymi oraz potężnym. Kiedy zatem kasjer zapyta, czy ma drukować potwierdzenie transakcji, należy odpowiedzieć, że tak. Dlaczego?

Projekt bez nazwy(242).png
Fot. pixabay.com
ZUS wysyła ważne listy do seniorów. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyrzucać Ważna wiadomość dla klientów Biedronki. Chodzi o kartę Moja Biedronka

Coraz więcej Polaków płaci bezgotówkowo

Z niedawnego badania “Mobilny Portret Polaka” zleconego przez Bank Millenium wynika, że w minionym roku 80 proc. respondentów najczęściej płaciło w sklepach stacjonarnych bezgotówkowo. Ponad 60 proc. z kolei przyznało, że sięgało po fizyczną wersję pieniędzy zaledwie od czasu do czasu. W internecie dominowała płatność BLIK-iem, na co wskazało 42. proc. osób.

“Te dane pokazują ogromny rozwój płatności bezgotówkowych w ostatnim czasie. Siedem lat temu przeprowadziliśmy pierwsze badanie ”Mobilny Portret Polaka" i wówczas ponad 70 proc. respondentów twierdziło, że nigdy nie zapłaciło telefonem, a niemal 60 proc. nigdy nie użyło BLIKA” - wskazała Iwona Jarzębska, dyrektorka Departamentu Public Relations w Banku Millennium.

Okazuje się jednak, że płacąc bezgotówkowo trzeba przestrzegać odpowiednich reguł, żeby stracić pieniędzy. Jedna z nich jest bardzo ważna podczas zakupów w sklepie stacjonarnym. 

Nie bierzesz potwierdzenia płatności? To duży błąd

"W Polsce popularność płatności bezgotówkowych wynika z kilku kluczowych czynników. Po pierwsze rozwój technologii płatniczej jest na bardzo wysokim poziomie. Korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań, które są szybkie i bezpieczne. Swoją zasługę miała też szeroka implementacja płatności zbliżeniowych, które są znacznie wygodniejsze. Po drugie terminale płatnicze są powszechnie dostępne, nawet w niewielkich sklepach i punktach usługowych, a przedsiębiorcy byli i są aktywnie zachęcani do ich instalowania. Po trzecie, cała płatnicza rewolucja nie dokonałaby się, gdyby nie podejście Polaków, którzy chętnie korzystają z nowych technologii i są otwarci na innowacje finansowe” – wyjaśnia Tomasz Perski, kierownik Zespołu Rozwoju Rozwiązań dla Klienta - Karty i płatności w Departamencie Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Zakupom bezgotówkowym w sklepach stacjonarnych zawsze towarzyszy ważne pytanie: Czy drukować potwierdzenie płatności?". Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje szereg przykładów, kiedy to posiadanie niepozornego świstka papieru jest niezwykle istotne. Jego brak okaże się szczególnie problematyczny w przypadku pojawienia się komplikacji. Bank może oczekiwać okazania dowodu dokonania transakcji m.in. wówczas, kiedy dojdzie do podwójnego i przypadkowego pobrania pieniędzy z konta. Brak potwierdzenia płatności jest niemal równoznaczny z wiadomością, iż błąd nie może zostać naprawiony, a co za tym idzie pieniądze nie wrócą na konto klienta. To jednak nie wszystko.

ZOBACZ: Skarbówka może wkroczyć do akcji. Wystarczy, że zrobisz taki przelew żonie albo mężowi

Płacenie kartą i niebranie potwierdzenia może zakończyć się problemami również w przypadku chęci otrzymania zwrotu pieniędzy. W momencie, gdy transakcja zostanie odrzucona, lub dojdzie do problemów podczas połączenia na linii terminal-bank (przerwy w dostawie prądu lub internetu), może zdarzyć się, że z konta znikną pieniądze, a ekspedientka poinformuje o konieczności ponowienia płatności.

W niektórych przypadkach branie potwierdzenia płatności kartą jest wręcz obowiązkowe, bowiem jest to podstawowy dokument, o który zapyta bank podczas wyjaśniania nieprawidłowości. Podsumowując, dowód płatności będzie nam niezbędny kiedy: transakcja została anulowana w trakcie jej przeprowadzania, pojawił się nieznany błąd podczas autoryzacji płatności, doszło do nagłej przerwy w dostawie prądu i terminal płatniczy się wyłączył, płatność została odrzucona z powodu błędu, a nie z powodu braku pieniędzy na koncie, wystąpiły problemy z łączeniem z bankiem podczas dokonywania transakcji.

Co ciekawe istnieją przypadki, kiedy potwierdzenie płatności w formie fizycznej jest nam zupełnie niepotrzebne. Przykładem jest Mastercard, który w ubiegłym roku wprowadził w tej kwestii istotną zmianę dla całej Europy. Spółka chce, aby potwierdzenia transakcji były przechowywane w formie cyfrowej. Ma to skutkować nie tylko na mniejszą ilością odpadów, ale też większym bezpieczeństwem i lepszą dostępnością do danych transakcji, ponieważ w wersji cyfrowej nie są one tak podatne na uszkodzenia, jak na papierze.

Wykorzystujemy naszą technologię w dobrym celu - po to, aby przyspieszyć rozwój zrównoważonej gospodarki, sprzyjając jednocześnie włączeniu społecznemu. Naszą misją jest budowanie i dostarczanie produktów oraz usług, które pomagają naszym partnerom biznesowym i konsumentom dokonywać świadomych wyborów, a tym samym realnie działać na korzyść środowiska naturalnego, podsumowała Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, cytowana przez Interię. 

Mastercard liczy, że pomoże to także w ograniczeniu zużycia energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także ograniczy zużycie atramentu. Według szacunków firmy, typowy hipermarket według szacunków operatora wykorzystuje 10,6 tys. rolek papieru rocznie.